Гръцкото правителство е изпратило предложенията си за реформи и бюджетни икономии към 22.30 часа българско време по електронната поща на председателя на Еврогрупата Йерун Диселблум, предадоха гръцките медии. Говорител на Диселблум е потвърдил получаването на документа, предаде DPA.
New Greek proposals received by #Eurogroup president @J_Dijsselbloem, important for institutions to consider these in their assessment
— Michel Reijns (@MichelReijns) July 9, 2015Програмата за фискални мерки е предпоставка за трета спасителна програма, която правителството на Алексис Ципрас поиска официално в сряда към спасителния механизъм ESM.
По-рано кабинетът одобри пакета с реформи, предложен от премиера Ципрас, който да бъде представен пред кредиторите и европейските партньори и кредитори, съобщи Financial Times. Пакетът ще бъде разгледан в парламента часове преди да бъде представен в Брюксел.
По-рано депутати от опозиционната „Неа Демократия” бяха категорични, че предложението на премиера ще получи подкрепата от достатъчен брой депутати.
Очевидно правителството в Атина ще изчака до последната възможната минута, отпусната от кредиторите и ще представи предложението си рано сутринта в петък. FT допълни, че гръцките депутати имат готовност за извънредни заседания по всяко време.
Докато траеше заседанието на кабинета, пред сградата на парламента се събра митинг, на който хората настояват страната да остане в еврозоната.
Според туит на анализатора Янис Кутсомитис, цитиран от ВВС, предложението, което Гърция ще направи пред Брюксел ще предвижда фискални мерки (съкратени разходи и увеличени с данъци приходи) за общо 13 милиарда евро, а в замяна страната ще поиска нов заем за 50 млрд. евро.
Гръцките медии съобщават още и за предложенията за увеличаване на някои ставки на данък добавена стойност.
По-рано днес местните издания съобщиха за натиск срещу Ципрас вътре в собствената му партия. Крайнолявото крило на СИРИЗА се обяви против нов заем в замяна на обещания за реформи.
Предложението на Атина трябва да бъде разгледано от представителите на еврозоната в събота, а след това и от представителите на държавите в целия ЕС в неделя.
Досега Гърция е получила две спасителни програми на обща стойност 240 млрд. евро от своите кредитори. В последните години обаче тези средства не носят положителен ефект – икономиката се свива, безработицата е над 25%, а всеки втори млад човек е без работа.
*Актуализирано в 23.00 часа