Очаквано ГЕРБ и БСП не успяха да сближат вижданията си и да излязат с обща позиция по повечето от приоритетите, за които двете партии смятат, че са важни, въпреки че проведоха консултации, които продължиха над четири часа.
Целта на тези преговори, инициирани от ГЕРБ, е да се види с кои партии могат да излязат с обща програма и да направят коалиционно правителство.
На този етап е ясно, че ГЕРБ и БСП не могат да управляват заедно.
„Различията ни остават, някои от тях са диаметрално противоположни. Ние оценяваме като изключително трудна възможността за последващи преговори, освен ако не получим официално становище за темите, по които могат отстъпят“, обобщи Румяна Бъчварова, която е част от преговорния екип на ГЕРБ.
Янаки Стоилов от БСП обаче беше категоричен, че 12-те червени линии, които левицата обяви като приоритетни в предизборната си програма, нямат за цел да разделят партиите, а да дадат решението на проблемите в страната.
Въпреки това той обясни, че преговорният екип ще представи на БСП проблемните теми, за да могат социалистите да преценят дали и доколко могат да направят компромис с някои от приоритетите им.
”Очакваме от ГЕРБ да направи правителство, тази задача е решима», коментира Стоилов, според когото предсрочни избори отново не са решение за страната.
От левицата смятат, че е необходимо следващото управление да има стабилна парламентарна подкрепа и мнозинство, което да гарантира провеждането на неотложните реформи.
„Получихме и разбиране за формата на управление, което ние предлагаме - политически кабинет със споделена отговорност и подписване на коалиционно споразумение с ясно разпределяне на функциите в него и на ангажиментите, които всяка една партия, участваща в нея поема“, обяви Бъчварова.
Тя подчерта, че ГЕРБ иска да изкара пълен четиригодишен мандат, защото има много проблеми за решаване, а Янаки Стоилов добави, че БСП не настоява правителството да е е времево обвързано.
Цецка Цачева, която води преговорния екип от страна на ГЕРБ, коментира, че не е приемливо искането на Реформаторския блок следващият кабинет да има две години мандат. „Не може ние да определяме рамката, дали ще е цял мандат зависи от много фактори, но за нас е неприемливо да се поставят условия още отначало“, коментира тя.
Въпреки дългите преговори днес в крайна сметка се оказа, че ГЕРБ и БСП са единни само по четири от общо 18 приоритета, които спечелилата изборите партия поставя на масата.
Това са евроатлантическата ориентация на страната, спазването на международните договори и ангажименти, подобряване на бизнес средата, влизането в банков и енергиен съюз, възстановяването на доверието от ЕК и плащанията по оперативните програми.
По въпросите за КТБ и инфраструктурата пък двете партии имат сериозни различия. БСП има различни виждания от ГЕРБ кои са приоритетните инфраструктури проекти.
Относно ситуацията с КТБ социалистите настояват максимално бързо да се възстановят средствата на вложителите, а ако се наложи, държавата да даде пари, активите на банката да станат нейни. ГЕРБ пък смята, че трябва да се намери най-вярното решение и заради това настоява БНБ да повика международен консултант, да се направи анализ и да се предложат начини за излизане от ситуацията и да е посочено кой колко ще струва.
”По останалите осем приоритета имаме различия, те се отнасят за икономиката основно», обясни Менда Стоянова от ГЕРБ.
Сред тях са данъците - ГЕРБ настоява да се запази плоският данък, а БСП да се въведе подоходното облагане.
Като непреодолими определи различията между двете партии Менда Стоянова в сектор „Енергетика” заради разликите при вижданията за бъдещето на проекта АЕЦ „Белене“ и вдигането на цената на тока.
„Сериозни различия има в сектор „Сигурност“ и най-вече за правомощията на ДАНС и ГДБОП. Ние настояваме ГДБОП да излезе от ДАНС и да отиде в МВР. Имаме различия за икономическия растеж, защото според нас държавата не е фактор, който да осигурява работни места, а да насърчава това, а увеличаването на пенсии и заплати трябва да става само когато има икономически растеж“, посочи още Стоянова.
Спънка пред сближаването между БСП и ГЕРБ се оказа и правителството на Пламен Орешарски.
ГЕРБ ще иска от всички партии да дадат оценката си за него и да посочат грешките и пропуските му, за да се преодолеят, БСП обаче не определя предишната формула като грешна, а според нас е порочно и първопричина за последващата липса на резултати, коментира Румяна Бъчварова.
Според говорителя на БСП Атанас Мерджанов е право на ГЕРБ да иска оценка за кабинета на Орешарски, но тя вече е дадена от избирателите, които този път отредиха по-малко места на социалистите в парламента.
И така излезе, че въпреки че от ГЕРБ и от БСП определиха преговорите като конструктивни, Цецка Цачева от ГЕРБ приза, че към този момент по-скоро не вижда основа за бъдещото управленческо споразумение с БСП.
Според нея разговорът с БСП е преминал диалогично, докато не се е стигнало до обсъждане на 12-те червени линии.
Тя призна, че за нея е необяснима настойчивостта на колегите й от БСП по тях.
„На страната е нужда стабилност - политическа, икономическа и социална, и всеки, който би пренебрегнал един от тези фактори, може да не реши нито един от проблемите“, настоя обаче Стоилов.
„Това са отличителни за политиката на БСП линии. Те отразяват реалната ситуация в страната, тяхната цел не е да създаде прегради, а да определи приоритетите и да се предложат решения“, добави той.
След като вече е ясно, че БСП ще остане опозиция, социалистите и днес обещаха да са конструктивни, но дали ще се стигне до по-крайни реакции, зависи от ГЕРБ.
Още политически новини четете в Dnes.bg
преди 10 години Ха ха .... ние се праИм на най-големите тарикати !Все още !!(тарикат е понятие от Ориента .... а ние сме все по-близо !!) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Я помисли дали има страна в света която е оставила 4-тата по размер банка да фалира ? Аз знам за една - Леман беше 4-тата по големина инвестиционна банка в САЩ . Или казваш - Ирладците , Исландците, Испанците са *** , а ние сме най-големите тарикати ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аз пък изобщо не искам да се наливат пари в тази куха структура. Имат да плащат 3.6 млрд лв. по гарантирани депозити, имат 2.1 млрд лв. във фонда за гарантиране, банката има МЗР-та, има и активи. Разпродава се, плаща се и кой откъде е. В крайна сметка всеки да си носи риска. Не виждам смисъл КТБ да става държавна. За чий и е на държавата тази куха банка ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години и съм 100% с Янаки СтоиовАко РБ ще налива пари в КТБ то тогава тя става и акционер и собственик в неяДържавата спасява банката - даобаче банката остава частна - НЕ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Декември месец сме по улиците май ...Тея циркаджии ще хвърчат през прозорците май ...Не е препоръка ,а логика отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това което пишеш дали е така ,думата *** знаеш ли какво означава и ако да защо я използваш .... За 12% лихви само си чул някъде или си прочел в жълтите парцали ....Всички май са зомбирани от тия т.н.медии отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Хахах да, забравяш и преференциалните лихви :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години По КТБ ГЕРБ въртят и сучат, но не искат да спазят закона. Като мишки се опитват да спасят с парите на данъкоплатците една шепа ***. Законът е категоричен - защитени са само парите на ЧЛ и то до 100К евра, останалите си носят риска. Кога получаваха по 12% лихви не рИваха, сега вият... отговор Сигнализирай за неуместен коментар