fallback

Бранимир Ботев опроверга мрачните прогнози за туризма

Трябва да се мисли по-стратегически по отношение на туризма и да се работи за отстраняването на допуснатите грешки, според зам.-министъра с ресор туризъм

10:55 | 21.09.14 г. 2

Зам.-министърът на икономиката с ресор туризъм Бранимир Ботев опроверга мрачните прогнози за туризма. Пред БНТ той отчете ръст на туристите през летния сезон като цяло за страната и подчерта, че националната статистика регистрира увеличение на приходите от туризъм и на броя на посетителите, въпреки оплакванията на туроператори и хотелиери.

Ботев цитира данни на Българската народна банка (БНБ), според които до юни туризмът е донесъл над 1,74 млрд. евро. От десетте ключови, генериращи туристи в България дестинации спад на посетителите е отчетен само от Украйна и Великобритания, допълни той.

Намалението на украинските туристи е само 4,6%, а не 30-35%, каквито прогнози се тиражираха, обясни Ботев. Британските туристи, по думите на зам.-министъра, били по-активни през зимния сезон.

Ботев отчете като успех за туризма диверсификацията на пазарите, на които присъства България като туристическа дестинация. Той подчерта, че от близо 4,5-те млн. туристи, които са посетили страната ни тази година, над 2,4 млн. души са от държави от Европейския съюз (ЕС), т. е. трендът се обръща и страната ни не е чак толкова зависима от руските туристи.

Същевременно зам.-министърът посочи, че руските туристи, посетили България, са се увеличили с 1,7% тази година, т. е. посещенията се запазват относително стабилни, докато Москва предупреди за спад на пътуванията в чужбина с около 30 на сто заради срива на рублата на валутните пазари.

Ботев все пак призна, че заради срива на рублата и гривнята е имало проблеми при подготовката на пакетите за руските и украинските туристи. Отслабените валути са ограничили и възможността на посетителите от Украйна и Русия откъм период на престой.

Бранимир Ботев каза още, че политиците осъзнават, че трябва да се мисли по-стратегически по отношение на туризма и да се работи за отстраняването на грешките, допуснати в миналото. Той изтъкна, че България е една от малкото държави по света, които разполагат със синергия от основните туристически продукти – море, планина, минерални води, културно-историческо наследство и екотуризъм, което има потенциал да генерира още повече посетители.

Зам.-министърът каза още, че се очаква силен ръст на турските туристи в България, след като тръгнаха полетите Варна-Истанбул-Варна. Предвижда се летището във Варна да се превърне и в своеобразен хъб за полети през Истанбул до други дестинации в Европа. Благодарение на връзката с Истанбул Ботев посочи, че се е засилило присъствието на богати туристи от Близкия Изток, Китай и други азиатски страни и те ще продължат да идват у нас.

Пускането на магистрала Марица пък според него изключително ще облагодетелства курорта “Пампорово” заради интереса на турските туристи към българските зимни курорти. Над четвърт милион души от Турция са посетили нашите зимни курорти, което представлява ръст от 61%, каза той.

Ботев подчерта, че трябва да се мисли и за стратегия за развитие на целия Пловдивски регион, не само на Пампорово, както и на Розовата долина, заради потенциала за привличане на посетители от Турция.

Бранимир Ботев очаква и сериозен ръст на туристите от Китай. В момента се работи по маршрути, предназначени специално за китайски туристи. За следващата година се очаква около 40 хил. китайци да посетят България, като до няколко години броят им може да нарасне до 200-500 хил. души, коментира той.

Обмислят се и специални дестинации за руските туристи, които се интересуват от религиозен и поклоннически туризъм, допълни зам.-министърът.

Круизният туризъм също се превръща във все по-сериозно перо за България. Над 50 хил. души са посетили страната ни, влизайки през пристанищата във Варна и Бургас, като те са привлечени от културно-историческото наследство в страните, които посещават.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:21 | 13.09.22 г.
fallback