IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Няма правна възможност за междинен достъп до депозитите в КТБ

В родното законодателство няма акт, който да урежда преструктурирането на банки, нито има създаден фонд за тази цел, посочват от МФ и БНБ в писмо до ЕК

19:00 | 11.08.14 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Няма правна възможност за междинен достъп до депозитите в КТБ

В писмо до ЕК служебният министър на финансите Румен Порожанов и управителят на БНБ Иван Искров посочват, че „възможността за евентуален междинен частичен достъп до депозитите в КТБ не е уредена съгласно действащото законодателство, и не може да бъде осъществена без съответни законови промени“.

Днес няколкостотин души с депозити в КТБ протестираха пред Българска Народна Банка. Вложителите в банката настояват да получат достъп до парите си още в следващите дни.

Министерството на финансите (МФ) и Българска народна банка (БНБ) не изключват възможността акционерите на Корпоративна търговска банка АД (КТБ) да се намесят при оздравяването й, но това би се случило едва когато бъде готова цялостната оценка на банката.

Ако след проверката собствениците не осигурят финансова подкрепа или собственият капитал на банката стане отрицателен, чак тогава лицензът на трезора ще бъде отнет и ще се пристъпи към изплащането на всички гарантирани влогове на клиенти на КТБ и на ТБ Виктория - новото име на Креди Агрикол България.

1,636 млрд. лв. би бил недостигът във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), ако трябва да се направи това. Гарантираният размер на влоговете в КТБ е 3,685 млрд. лв., а в дъщерното дружество ТБ „Виктория“ - 55,1 млн. лв. Към 31 юли пък ФГВБ притежава 2,104 млрд. лв. 

В съвместното писмо до генералния директор на дирекция „Вътрешен пазар и услуги” в Европейската комисия Джонатан Фол Порожанов и Искров отговарят на поставените на 1 август от Фол въпроси за състоянието на двете финансови институции. Те предупреждават за пораждане на риск за системата, ако недостигът от средства във ФГВБ бъде попълнен от търговските банки преждевременно.

„При прилагане на такъв подход, допълнителните средства, които ще бъдат събрани във Фонда от една авансова преведена премийна вноска от банките, ще бъдат приблизително 291 млн. лв., или крайно недостатъчни“, алармират те. Събирането на авансова премийна вноска би стопило печалбата на банките, което ще доведе до репутационен риск в системата, се казва в писмото.

МФ и БНБ изразяват готовност за предоставяне на държавна помощ, но при условие, че Народното събрание гласува законодателни промени. В писмото обаче Румен Порожанов и Иван Искров посочват, че заради управлението на служебния кабинет на Георги Близнашки поне до 5 октомври, това няма как да се случи.

В изготвения отговор те правят хронологичен преглед на събитията около двете банки – поставянето им под специален надзор, извършването на частичен отчет, установяването на липсваща информация за финансовото състояние на КТБ, удължаването на срока на особения надзор. Финансовият министър и управителят на централната банка акцентират особено на изготвения проект на специален закон за преструктурирането на групата на КТБ съгласно правилата за предоставяне на държавна помощ в Европейския съюз (ЕС), тъй като в българското законодателство няма акт, който да урежда преструктурирането на банки, нито има създаден фонд за тази цел.

Проектът предвиждаше одържавяването на ТБ „Виктория“ ЕАД, прехвърлянето на качествените активи и пасиви (без тези на свързаните с основните акционери физически и юридически лица) от КТБ в новата банка, като впоследствие й се предостави ликвидна подкрепа от ФГВБ и държавния бюджет. От друга страна проектът на закон предвиждаше отнемане на лиценза на КТБ и пристъпване към обявяването й в несъстоятелност.

Според Порожанов и Искров законопроектът предлагаше решение на проблема, идентично на предложеното от португалските власти за преструктурирането на Banco Espirito Santo.

„След проведената консултация при президента Росен Плевнелиев, в която участваха представители на основните парламентарни политически сили, правителството и БНБ, не се постигна съгласие относно изготвения от централната банка и правителството законопроект за преструктуриране на КТБ. Впоследствие се пристъпи към цялостна оценка на всички активи на КТБ, която трябва да завърши до 20 октомври“, припомнят в писмото си Порожанов и Исрков.

В него се посочва още, че „на базата на направената оценка ще се извърши обезценка на активите на банките и собственият капитал ще бъде намален с размера на тази обезценка. В зависимост от резултатите от оценката, основните акционери на КТБ ще бъдат поканени да предоставят в определен срок необходимата за възстановяване на дейността на банката капиталова и ликвидна подкрепа“, уверяват те в писмото си до Фол. Съглазно чл. 36, ал. 2, т. 2 от Закона за кредитните институции (ЗКИ), когато собственият капитал на банка е отрицателна величина, лицензът й бива отнеман.

„Съгласно чл. 115 от ЗКИ, за да се оздрави банка, при която е налице опасност от неплатежоспособност, БНБ може да постави тази банка под специален надзор. Целта е финансовото състояние на банката да бъде преценено, и ако има основание и възможност за това, тя да бъде оздравена“, пишат Искров и Порожанов до Фол относно възможността за достъп на вложителите до техните депозити съгласно българското законодателство.

„В случай, че ФГВБ изплати гарантирания размер на депозитите в банка под специален надзор, още докато се извършва проверка на финансовото й състояние, и без да е установено, че същата е неплатежоспособна, може банката да остане без голяма част от своите вложители, което ще направи оздравяването й безпредметно и невъзможно“, продължава отговорът.

Порожанов и Искров уверяват, че намеренията на българските власти са да попълнят недостига на средства във ФГВБ, но посочват, че това би могло да се случи след предсрочните парламентарни избори на 5 октомври.

„Към настоящия момент Народното събрание не функционира и е невъзможно приемането както на промени в националното законодателство, ако такива са необходими, така и осигуряването на необходимите средства от държавния бюджет за допълване на недостига от 1 636,1 млн. лв., необходим за заплащане на гарантирания размер на депозитите в двете банки. Такива решения се очаква да бъдат взети от следващото 43-то Народно събрание“, пише в писмото.

От БНБ и МФ изразяват готовност за оказване на необходимото съдействие на компетентните европейски органи в рамките на своите правомощия за оценка на съответствието на действащото законодателство с европейското и изготвяне на законодателни промени, ако такива са необходими.

Всичко по темата КТБ четете тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:18 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 3 rate down comment 0
deant
преди 10 години
и понеже както винаги искаш да предизвикаш опонента (което е хубаво) - ето го:http://***.investor.bg/news/comments/177003/339.htmldeantдо: Riccoпреди 2 седмициВ алтернативна вселена пък банките не биха се занимавали с кредитиране, а с това за което са били замислени. Трезори за да си държиш парите на сигурно място. И такова понятие като лихва няма. Държиш парите си там и си плащаш за сигурността. В дигиталната ера пък паритети стоят в трезорите и си плащаш за дигиталните трансфери. Никакви пари не излизат като кредити и инвестиции! Банката ти пази парите и ти помага а да се разплащаш дигитално с контрагентите. Който иска рискове - хефжфондове или други подобни тъпни, да си пуска там парите. Само, че вие не може да си представите свят с дълготрайни стоки, които не се купуват с кредит. Затова говоря за паралелна вселена :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
рядко се измислят нови неща, както е известно(съжалявам за манипулативният тон, но наистина го вярвам), та просто си избери класик и го използвай:) Ама да не се окаже, че не ти харесва аналогията:)А да те питам-ако говорим за възможният, а не за идеалният вариант, кой би бил възможният:) Защото политиката е изкуство на възможното(не помня кой цитирам). Какво според теб е възможно и редно да се направи в момента?:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
т.е. ти не предлагаш решение, защото власт имащите няма да го приемат, но не си доволен от сегашното състояние на нещата. Пред теб има два пътя-на еволюционен(но трябва да си склонен на компромиси, дори и временни) и революционен. Е, Ленин...ще ходим ли всичките болшевики на барикадите?3 основни обективни признака, характеризиращи революционната ситуация:невъзможност на управляващата класа да запази в неизменен вид своето господство, т.е. това е ситуация, при която управляващата класа не може, а потиснатите класи не искат, да живеят постарому;рязко изостряне на всички обичайни нужди и бедствия на угнетените (потиснатите) класи;значително повишаване активността на масите и тяхната готовност за самостоятелно революционно творчество.До там го докарай поне:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 0 rate down comment 0
deant
преди 10 години
всичко, което някой може да даде като решение бива отхвърлено от статуковото. За банките съм писал мнение, ако искаш търси го, ако искаш пак ще напиша, ама ще е малко по-късно, че днеска е лудница.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 10 години
п.п. А да се уточня : 10-12 % реални лихви :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
Добре. Да кажем, че ще приема твоето определение. Банките могат да са печеливши само при определени условия на пазара-т.е. има вариант в който действат като пирамиди.Искам да те питам-ти какво предлагаш? Аз лично те определям като анархист(или мноооого краен либерал-ДПС са такива, между впрочем), щото не съм видял да си доволен от нещо или от някой. Не съм сигурен за мнението ти за Путин, но това ще е изключението, което потвърждава правилото. Нека приемем, че изведнъж държавата изчезне, изчезне ЕС и т.н. Това значи-от утре никакви пенсии, образованието съвсем да се скапе, здравеопазването да стане само платено и на пазарен принцип-т.е. само малцина ще могат да си го позволят. Ако сега ти се струва, че сме корумпирани, то тогава ще видиш наистина какво е корупция-няма да има нито едно изключение сред полицаи, прокурори, съдии и т.н. Ама нито едно. Щото аз лично познавам честни и от трите касти. Та-стига критикува, дай решение. Във всичко можеш да намериш слабо място и да се критикува
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 1
data
преди 10 години
Спора е съвсем друг - няма икономика с лихви над 10-12 % по кредитите . Всичко останало е красиви форумни приказки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
именно. Да не коментираме, че е по-добре да излъжеш банка, която работи с чужди пари, от колкото да излъжеш лихвар с неговите пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
Кои са тия банки, които работят със изцяло собствен капитал в БГ? КТБ в началото? Всички банки по принцип гарантират 100% от парите на вложителите си, но ако фалират все тая какво гарантират. Щото то гаранцията, чисто в декларативен вид не струва и пет стотинки, ако не е подкрепена с нещо зад нея. Та "гарантирам ти щото ти обещавам" не е гаранция.А за другите банки-някой вкарва 100 лв(държавата прибира 50 ст.), банката дава(не помня процента-14% май беше, аз ще ползвам работни 10%, че се смята по-лесно) 1000 лв кредити на база тия 100 лв. Една част от тия кредити се връщат обратно под формата на депозити, комунални плащания, преводи на заплата и т.н. Да кажем 500 от тях(държавата прибира 2,50). От тия 500 банката може да раздаде нови 5000 лв. и това продължава. Та от едни 100 лв държавата прибира доста доста повече от 0,50ст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 0
data
преди 10 години
а лихвите им са ? п.п. Лихварите например също работят със 100 % собствени средства но и лихвата им е 2-5 % месечно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още