IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Няма правна възможност за междинен достъп до депозитите в КТБ

В родното законодателство няма акт, който да урежда преструктурирането на банки, нито има създаден фонд за тази цел, посочват от МФ и БНБ в писмо до ЕК

19:00 | 11.08.14 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Няма правна възможност за междинен достъп до депозитите в КТБ

В писмо до ЕК служебният министър на финансите Румен Порожанов и управителят на БНБ Иван Искров посочват, че „възможността за евентуален междинен частичен достъп до депозитите в КТБ не е уредена съгласно действащото законодателство, и не може да бъде осъществена без съответни законови промени“.

Днес няколкостотин души с депозити в КТБ протестираха пред Българска Народна Банка. Вложителите в банката настояват да получат достъп до парите си още в следващите дни.

Министерството на финансите (МФ) и Българска народна банка (БНБ) не изключват възможността акционерите на Корпоративна търговска банка АД (КТБ) да се намесят при оздравяването й, но това би се случило едва когато бъде готова цялостната оценка на банката.

Ако след проверката собствениците не осигурят финансова подкрепа или собственият капитал на банката стане отрицателен, чак тогава лицензът на трезора ще бъде отнет и ще се пристъпи към изплащането на всички гарантирани влогове на клиенти на КТБ и на ТБ Виктория - новото име на Креди Агрикол България.

1,636 млрд. лв. би бил недостигът във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), ако трябва да се направи това. Гарантираният размер на влоговете в КТБ е 3,685 млрд. лв., а в дъщерното дружество ТБ „Виктория“ - 55,1 млн. лв. Към 31 юли пък ФГВБ притежава 2,104 млрд. лв. 

В съвместното писмо до генералния директор на дирекция „Вътрешен пазар и услуги” в Европейската комисия Джонатан Фол Порожанов и Искров отговарят на поставените на 1 август от Фол въпроси за състоянието на двете финансови институции. Те предупреждават за пораждане на риск за системата, ако недостигът от средства във ФГВБ бъде попълнен от търговските банки преждевременно.

„При прилагане на такъв подход, допълнителните средства, които ще бъдат събрани във Фонда от една авансова преведена премийна вноска от банките, ще бъдат приблизително 291 млн. лв., или крайно недостатъчни“, алармират те. Събирането на авансова премийна вноска би стопило печалбата на банките, което ще доведе до репутационен риск в системата, се казва в писмото.

МФ и БНБ изразяват готовност за предоставяне на държавна помощ, но при условие, че Народното събрание гласува законодателни промени. В писмото обаче Румен Порожанов и Иван Искров посочват, че заради управлението на служебния кабинет на Георги Близнашки поне до 5 октомври, това няма как да се случи.

В изготвения отговор те правят хронологичен преглед на събитията около двете банки – поставянето им под специален надзор, извършването на частичен отчет, установяването на липсваща информация за финансовото състояние на КТБ, удължаването на срока на особения надзор. Финансовият министър и управителят на централната банка акцентират особено на изготвения проект на специален закон за преструктурирането на групата на КТБ съгласно правилата за предоставяне на държавна помощ в Европейския съюз (ЕС), тъй като в българското законодателство няма акт, който да урежда преструктурирането на банки, нито има създаден фонд за тази цел.

Проектът предвиждаше одържавяването на ТБ „Виктория“ ЕАД, прехвърлянето на качествените активи и пасиви (без тези на свързаните с основните акционери физически и юридически лица) от КТБ в новата банка, като впоследствие й се предостави ликвидна подкрепа от ФГВБ и държавния бюджет. От друга страна проектът на закон предвиждаше отнемане на лиценза на КТБ и пристъпване към обявяването й в несъстоятелност.

Според Порожанов и Искров законопроектът предлагаше решение на проблема, идентично на предложеното от португалските власти за преструктурирането на Banco Espirito Santo.

„След проведената консултация при президента Росен Плевнелиев, в която участваха представители на основните парламентарни политически сили, правителството и БНБ, не се постигна съгласие относно изготвения от централната банка и правителството законопроект за преструктуриране на КТБ. Впоследствие се пристъпи към цялостна оценка на всички активи на КТБ, която трябва да завърши до 20 октомври“, припомнят в писмото си Порожанов и Исрков.

В него се посочва още, че „на базата на направената оценка ще се извърши обезценка на активите на банките и собственият капитал ще бъде намален с размера на тази обезценка. В зависимост от резултатите от оценката, основните акционери на КТБ ще бъдат поканени да предоставят в определен срок необходимата за възстановяване на дейността на банката капиталова и ликвидна подкрепа“, уверяват те в писмото си до Фол. Съглазно чл. 36, ал. 2, т. 2 от Закона за кредитните институции (ЗКИ), когато собственият капитал на банка е отрицателна величина, лицензът й бива отнеман.

„Съгласно чл. 115 от ЗКИ, за да се оздрави банка, при която е налице опасност от неплатежоспособност, БНБ може да постави тази банка под специален надзор. Целта е финансовото състояние на банката да бъде преценено, и ако има основание и възможност за това, тя да бъде оздравена“, пишат Искров и Порожанов до Фол относно възможността за достъп на вложителите до техните депозити съгласно българското законодателство.

„В случай, че ФГВБ изплати гарантирания размер на депозитите в банка под специален надзор, още докато се извършва проверка на финансовото й състояние, и без да е установено, че същата е неплатежоспособна, може банката да остане без голяма част от своите вложители, което ще направи оздравяването й безпредметно и невъзможно“, продължава отговорът.

Порожанов и Искров уверяват, че намеренията на българските власти са да попълнят недостига на средства във ФГВБ, но посочват, че това би могло да се случи след предсрочните парламентарни избори на 5 октомври.

„Към настоящия момент Народното събрание не функционира и е невъзможно приемането както на промени в националното законодателство, ако такива са необходими, така и осигуряването на необходимите средства от държавния бюджет за допълване на недостига от 1 636,1 млн. лв., необходим за заплащане на гарантирания размер на депозитите в двете банки. Такива решения се очаква да бъдат взети от следващото 43-то Народно събрание“, пише в писмото.

От БНБ и МФ изразяват готовност за оказване на необходимото съдействие на компетентните европейски органи в рамките на своите правомощия за оценка на съответствието на действащото законодателство с европейското и изготвяне на законодателни промени, ако такива са необходими.

Всичко по темата КТБ четете тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

29
rate up comment 1 rate down comment 0
Stoqn_Trakiev
преди 10 години
Няма начин да няма възможност хората да нямат достъп до парите си. Според мен трябва всеки да се поинтересува от възможността да потърси юридическа помощ за парите си в КТБ. http://iconomicabg.blogspot.com
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
Може би си прав...няма да взема отношение, след 10 год, ако още си пишем тук ще ти кажа какво мисля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
В същност-не, не е вярно това. Европейското законодателство няма предимство пред българското. Освен ако не е ратифициран международен договор. И даже два пъти по-големи букви да ползваш пак няма да е вярно това. Прочети за йерархията на нормативните актове има доста в нета по въпроса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 9 rate down comment 2
stefanova
преди 10 години
ЩОМ В ЕВРОПЕЙСКОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ИМА ВЪЗМОЖНОСТ СЛЕД 20 ДНИ ЗА ДОСТЪП ДО ГАРАНТИРАНИТЕ ВЛОГОВЕ,ТО СЪЩОТО ИМА ПРЕДИМСТВО ПРЕД БЪЛГАРСКОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО!!!! ИЛИ ТЕЗИ КОИТА СА СПАЛИ И НЕ СА СИ ГЛЕДАЛИ РАБОТАТА ЛЕСНО ЖЕРТВАТ ПАРИТЕ НА ВЛОЖИТЕЛИТЕ ,КОИТО СА ГАРАНТИРАНИ!!! И СТИГА СТЕ КРИТИКУВАЛИ ,ХОРАТА КОИТО СА ВЛОЖИЛИ ПАРИ В КОРПОР.БАНКА- ТАМ ИМА ДРУГИ ВАЖНИ КРИТЕРИИ ,КОИТО СА ДАЛИ ОСНОВАНИЕ ЗА СИГУРНОСТ НА ВЛОЖИТЕЛИТЕ ! А ТОВА СА СТРУКТУРАТА НА КАПИАТАЛА НА БАНКАТА,НАЛИЧИЕТО НА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ - ДАВАЩА ЧУВСТВОТО НА СИГУРНОСТ,АРАБСКИЯ КАПИТАЛ И ДР.ТАКА ЮЕ ВЛОЖИТЕЛИТЕ СА ИМАЛИ НЕ МАЛКО ОСНОВАНИЯ ДА ДЕПОЗИРАТ ИМЕННО В ТАЗИ БАНКА!!! А И ТОВА НЕ Е ЕДНА НЕЛИЦИНЗИРАНА ФИНАНСОВА КЪЩА ,А ЧЕТВЪРТАТА ПО ГОЛЕМИНА БАНКА- ЛИЦИНЗИРАНА,ОДИТИРАНА И Т.Н.ТАКА ЧЕ АКО ИМА БЪЛГАРСКА ДЪРЖАВА,ОТГОВОРНИ ИНСТИТУЦИИ ,ЗАКОНИ ,ЕВРОПЕЙСКИ ДИРЕКТИВИ СВЪРШЕТЕ СИ РАБОТАТА И БЪДЕТЕ КОРЕКТНИ КЪМ ВЛОЖИТЕЛИТЕ СИ ПО НАЙ -БЪРЗИЯ НАЧИН! НЕ ПРЕХВЪРЛЯЙТЕ ВИНАТА ОТ БОЛНАТА НА ЗДРАВАТА ГЛАВА!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 10 години
Не сме в състояние да установим състоянието в което се намираме , ще мислим за нещо повече :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 10 години
"В родното законодателство няма акт, който да урежда преструктурирането на банки,....... " Това е сложна процедура и като не може да се осъществи не трябва и да се започва без любезното съдействие на ЕЦБ и МВФ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 0
sony
преди 10 години
Няма правна възможност, защото:- БНБ и Искров НЕ предложиха и НЕ предлагат такива промени в законите!Гузният Искров се занимава единствено с оправдания на собствената си персона!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Ми явно хората не са навити за революция, кво да ти отговарям. Вместо това ще ти дам още един стар пост:Зная, че се повтарям за 100-тен път, но точно тези несъвършенства в системата са основния и проблем. Проблем заложен още в измислянето и. Признавам такава система може и да работи дълго и дори МНОГО дълго, когато зад нея има печатница, както е на запад от нас. Обаче в нашия случаи с фиксиран курс и количество пари, това просто НЕ може да свърши добре. А и отвъд океана Аржентина дава същия пример. Катаклизъм ще има, не мисля, че може да се избегне,единия въпрос е кога, а другия въпрос е дали не е по-добре рано отколкото късно.Т.е. нашата цивилизация е обречена на такива неща, като революции и катаклизми, въпроса е само дали ние, ще сме свидетелите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 0 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
върни се на предният ми пост:)Радвам се, че ме приемаш точно какъвто се възприемам аз-добронамерен. Ако ми дадеш отговор на някой от моите вътрешни въпроси ще бъда много много радостен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 0
deant
преди 10 години
т.е. банките да предлагат услуги, а не кредити. на отрицателната лихва да се вика такса за еди кое си. могат и други варианти да се измислят, които да доведат до по-бавен растеж, но много по устойчив, което ТРЯБВА да е целта на всяко мероприятие. Умерен до нисък устойчив дълготраен растеж, каквито трябва и да са стоките - качествени и дълготрайни, което пък ще запази природните ресурси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още