fallback

Иван Костов: Има много хора, които биха могли да стабилизират КТБ

Няма как да има липси от 3,5 млрд. лева, твърденията за изнесени пари в чували са нелепи, смята бившият премиер

10:14 | 15.07.14 г. 35
Автор - снимка
Редактор

Има хора в България, участвали в създаването на валутния борд, които знаят как да укрепят Корпоративна търговска банка (КТБ), без да накърняват интереса на вложителите в КТБ. Това заяви бившият премиер Иван Костов пред bTV и призова ръководството на БНБ да се допита до тях.

Костов, който сега ръководи Лабораторията за управление на риска към Нов български университет, намекна, че е напълно възможно външни сили да правят опити за дестабилизация на страната, за да овладеят институциите.

Според него половингодишен специален надзор може да реши въпроса. "Който иска - ще го направи, който не иска - ще я ликвидира", продължи той.

Бившият премиер се обяви за ясно разграничаване между интересите на собствениците и на кредитополучателите, които не възнамеряват да си връщат дълговете, от добросъвестните клиенти на КТБ. 

"Това е четвъртата банка по големина и там са преплетени големи интереси - на хора, които плащат заплати, на фирмите, на пенсионерите, затова да извадим пред скоби интересите на собствениците и да решим проблемите на всички останали", каза Костов.

Той цитира данни за печалбата на КТБ за миналата година, за приходите ѝ от лихви и размера на отпуснатите кредити. Според финансиста няма как да бъде обявена за несъбираема сумата от 3,5 млрд. лв., за която липсват части от кредитните досиета. Повечето кредити, включени в нея, се обслужват, смята той.

"Не може да има кредити за 3,5 млрд. лв. в КТБ, които да бъдат обявени за несъбираеми“, категоричен е Костов. И обясни: „Има два процеса в банката - финансовото състояние от една страна, и състоянието на кредитния портфейл от друга страна. С КТБ как стоят нещата - за миналата година банката има положителен резултат от разлика между лихвите и таксите по кредитите и това, което е платила на вложителите. Дала е около 4,5 млрд. кредити и е получила огромни лихви", допълни бившият премиер.

„Ако от 4,5 млрд. лв. махнем тези 3,5 млрд. лева, ще останат 1 млрд. лева, които трябва да са произвели 36% печалба. Това означава, че тези 3,5 млрд. лева не могат да бъдат източени от банката, защото тези пари, които са приход, са регистрирани от всички вложители”, обясни Костов.

Той допусна, че ограбването на КТБ се прави с помощта на държавата и даде следния пример. „Никой досега не отговори как обикновената служителка в Си Банк, която я обявяваха за банката на Костов, изведнъж стана мажоритарен акционер в тази банка и ѝ я предадоха и тя получи 220 млн. лева при продажбата и си купи и банка. Това става с помощта на държавата. Това го знаят Сакскобургготски, Милен Велчев и Бойко Борисов”, коментира Костов.

Костов разкритикува и действията на управителя на БНБ Иван Искров, който, по думите му, "за два мандата не научи банковите понятия, така че, като говори, да го разбират професионалистите" и нарече нелепи твърденията за касиерката, изнесла 200 млн. лв. „Това може да го твърди само някой, завършил Симеоново или ЮЗУ”, каза бившият премиер.

Костов отрече всякакви лични връзки с мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев и изтъкна, че към 2001 г., когато е краят на неговото управление, банката е заемала 29-а позиция от „тридесетина банки в страната”. "Възходът на КТБ стана по времето на кабинетите "Сакскобургготски", на Тройната коалиция и при Бойко Борисов", каза Костов.

„Разбира се, че мога да оправя тази банка, аз съм оправял цялата държава с помощта на екип“, заяви бившият премиер и допълни, че има много хора, които биха могли да стабилизират КТБ.

Всичко по казуса КТБ четете тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:19 | 14.09.22 г.
fallback