IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Чобанов: Политическата нестабилност няма икономическо отражение

Финансовият министър очерта дефлацията като основен фискален риск

11:34 | 14.06.14 г. 28
Чобанов: Политическата нестабилност няма икономическо отражение

Що се отнася до приходите в хазната, той посочи, че “стратегията на фискалната политика по отношение изпълнението на приходите е за постоянно ускоряване и това може да се види в данните”. Според него данъчните приходи, които се събират от Националната агенция за приходите (НАП) са се увеличили с 0,7% през първите четири месеца на годината, но за периода до края на май предварителните оценки сочат, че ръстът се ускорява до 5,5%.

Тенденцията е и за ускоряване ръста на постъпленията от ДДС, обясни Чобанов. Приходите от ДДС се изчисляват на нетна основа, т. е. от това, което влиза в хазната, се изключва възстановеното ДДС на бизнеса. “Ако миналата година стартирахме с нива на невъзстановен данъчен кредит 320-350 млн. лева, тази година в края на април той е по-малко със 140-160 млн. лева”, посочи Чобанов, като обясни, че темповете на възстановяване на ДДС са една от причините за по-ниските постъпления по това перо от бюджета.

Той цитира предварителни данни на НАП, според които през май е внесено ДДС в размер на 395 млн. лева и разликата между внесеното и възстановеното ДДС се е стопила значително.

Чобанов допълни, че има “обективни причини” за намалението на постъпленията от ДДС, събирано от Митниците – спадът на вноса, както и неблагоприятното развитие при курса на долара и цената на петрола в сравнение с миналата година. Той подчерта обаче, че намалението на вноса, а оттам и на ДДС, събирано от митниците, има връзка и с плановия ремонт в нефтохимичния комбинат. По думите му ефектът от това е еднократен и през следващите месеци изоставането ще бъде наваксано. Отделно фискалният контрол е заловил над 100 ТИР-а с фиктивен износ, което означава, че това ДДС няма да бъде възстановено. Оттам вероятно идва и намалението на износа, отчетено от статистиката, обясни той.

Дефлацията – основен риск пред приходите

Петър Чобанов очерта дефлацията като основен фискален риск и призна, че властта не е очаквала понижение на потребителските цени в такъв мащаб. Той обаче подчерта, че това е общоевропейски проблем.

“Европейската централна банка (ЕЦБ) намали лихвите и въведе отрицателни лихви по банковите депозити, за да обезкуражи банките да държат пари при нея, а вместо това тези пари да се влеят в икономиката и еврото да отслабне, а оттам да се покачи леко инфлацията”, поясни той.

Чобанов призна, че и административното намаление на цените на тока, както и други административни цени, подсилват дефлацията, тъй като влизат в ценовата кошница.

Последна актуализация: 04:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 22 rate down comment 7
studioaa
преди 10 години
Чобанов е изключително неопитен и никога през живота си не е управлявал финансите на нищо, а бил лектор в УННС преди да стане министър. Такива хора без опит като него могат да съсипят икономиката ни много бързо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 21 rate down comment 4
needtoknowmore
преди 10 години
Чобан ще ти дам един бърз урок по финанси.Световна рейтингова агенция ни сваля кредитният рейтинг, това означава че сме по рискови, което автоматично ще вдигне рисковият елемент в лихвата на абсолютно всички кредити. С по скъп кредит по-малко инвестиции и харчове това е директно автоматично икономически отражение на сваленият кредитен рейтинг, който е функция на политическата нестабилност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
alexx
преди 10 години
Дай прогноза за предстоящата емисия. Виждам, че разбираш нещата :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 2
studioaa
преди 10 години
Падането на кредитния ни рейтинг с една степен реално значи вдигане на лихвите по дългосрочните заемис до 1% за държавата и с 2% за гражданите. С оглед на това вероятно предстои нов срив на имотния ни пазар и нови имиграционни вълни и все ясна тенденция за трайно изселване отстраната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 7
bgMan
преди 10 години
Лъжливото овчарче Чобанов.Защо изобщо приказва, по-добре да мълчи?Има ли някой, който да му вярва за каквото и да е?Финансите и бюджета били супер НО темите за огромните дефицити, огромните дългове на държавни предприятия (и на "частника" Ковачки, който бива кредитиран с държавни средства), поетапното спиране на евросредствата и намаляващия кредитен рейтинг... се избягват и не са това, което всички си мислим че са а нещо друго. Какво?И тоя май живее в някаква друга паралелна реалност като всички останали утописти или просто е нагъл лъжец, крадец и съучастник в престъпленията на мафията БСП и ДПС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 9
rogers
преди 10 години
Петър Чобанов отрече твърденията, че в бюджета се е формирала дупка от порядъка на 10 млрд. лева- най много ме дразни, че този *** *** ни взима и нас за такива - да в бюджета за тази година няма дупка - дупкака ще е в следващите бюджети - като взимаш заеми или живееш на кредит - проблема идва като дойде време да се плащат дълговете. Но дори да не броим дълговете - мисля, че пак няма да излезе бюджета защото приходите ще са по-малко от предвидените
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 2
Чърчил
преди 10 години
щеше да е новината свалянето на рейтинга преди да продадат *** на определен кръг. сега новината е мнението на някой си за свалянето на рейтинга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 5
meto76
преди 10 години
Новината за заглавна страница не трябва да е мнението на сламения човек, куклата на конци Чобанов, а новината за свалянето на кредитния ни рейтинг.Новина, която трябва да тревожи всеки трезвомислещ човек в тази страна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още