Хърватия все още не е предпочитана дестинация за българския турист, стана ясно по време на дискусия на икономическата комисия към българския парламент с представители на Групата на приятелство Хърватия-България в парламента на Хърватия. Макар и приятелски страни и на ниво бизнес връзките между страните не са на необходимото ниво.
Част от проблемите може би се крият в ограниченията, които имаше между двете страни, преди Хърватия да стане част от ЕС, коментираха двете страни.
От хърватска страна отбелязаха малкия брой български туристи в Хърватия. През миналата година нощувките на българите, регистрирани в хърватски места за пренощуване, са едва 87 хил., стана ясно още по време на дискусията. Делът на българите от общия брой чужди туристи в Хърватия е само 0,1%, който беше определен като малък. По тази причина и хърватските парламентаристи поискаха да разберат има ли някакви бариери, които спират българите да почиват в Хърватия и обещаха да отстранят пречките, ако има такива.
Статистическите данни показват, че за първите 4 месеца на годината 11 хил. българи са посетили Хърватия. Това е ръст от 18% на годишна база.
„България има уникален шанс на площ от 111 хил. кв. километра да има пет високи планини с над 140 върха с височина над 2 хил. метра, висока концентрация на минерални води и изключително културно-историческо наследство. Освен това страната ни може да разчита още и на морския туризъм, както и на селския туризъм“, заяви по време на срещата зам.-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев.
Плажната ивица на България е 368 километра, което е значително по-малко от тази в Хърватия, чиято дължина е над 6 хил. километра. Благодарение на природните дадености обаче през последните години страната ни отчита непрекъснат ръст на пристигащите туристи. През 2013 година например страната ни е посетена от 7,2 млн. чужди туристи. Ръстът е с 4,1 на сто спрямо 2012 година.
През 2013 година приходите от туризъм в Хърватия са били в размер на 7 млрд. евро. Делът на отрасъла към БВП е 16,5%, отбелязаха хърватите.
България е страната с най-ниски данъци в Европейския съюз, отбеляза от своя страна ръководителят на хърватската група Илия Филипович. Той посочи, че Хърватия е в горното ниво по отношение на равнището на данъците в ЕС. "Размерът на ДДС у нас е 25%", обясни още Филипович.
Той посочи още, че страната ни има и други макроикономически показатели, които са много положителни - нисък държавен дълг, както и нисък бюджетен дефицит. В същото време обаче хърватските инвеститори в България съвсем не са много.
По показател обем на инвестициите Хърватия не попада в първите 30 в държавите, които инвестират у нас. Същото се отнася и за българските инвеститори в Хърватия. След първите 30 държави в списъка на Загреб не присъства България.