Цените на жилищата* у нас са отбелязали лек ръст от 0,2% през първото тримесечие на 2014 г. спрямо предходните три месеца, сочат данните на Националния статистически институт. На годишна база не е регистрирана промяна на цените.
За последното тримесечие на миналата година беше отчетено минимално понижение от 0,1% спрямо предходното и спад от 1,2% на годишна база.
В същото време, според статистиката на Агенцията по вписванията продажбите на недвижими имоти в страната през първото тримесечие на годината намаляват. Регистрирани са малко над 40,5 хил. сделки, което е с 8% по-малко спрямо първото тримесечие на 2013 г. и с 38 на сто по-малко спрямо четвъртото тримесечие на миналата година.
За периода януари – март 2014 година средната цена на жилищата в България е 866,44 лева на квадратен метър, сочат още данните на НСИ. Най-скъпи са жилищата в столицата – 1 463,17 лева за квадратен метър, като спрямо същия период на миналата година цената расте с 0,4 на сто.
Варна е на второ място по отношение на цената на жилищата. В морската ни столица квадратен метър жилищна площ се търгува за около 1 370 лева. Тенденцията обаче е към намаляване на цената – 0,3% спрямо първото тримесечие на 2013 година.
Най-ниски са цените на имотите в Кюстендил – почти 493 лева за квадратен метър жилищна площ. В града е отчетен и един от най-сериозните спадове на цените на жилищата на годишна база – с 2,2%.
Агенции за недвижими имоти отчитат, че в последните месеци набират скорост сделки за имоти на груб строеж. Обикновено това правят купувачи, които не търсят бързо местене в ново жилище.
*Индексът на пазарните цени на жилищата оценява общото относително изменение на цените на съществуващите жилища - апартаменти (изключват се новопостроените апартаменти, къщи, луксозни жилища). Обект на статистическото изследване са цените на реално продадените от домакинствата апартаменти в областните градове.
Движението на цените през последните години можете да проследите на графиката