fallback

Три от тръбите на "Южен поток" може да минат през територията на Крим*

Без официални планове не може да се прецени дали проектът ще заобиколи България

10:40 | 08.04.14 г. 16

Три от тръбите на "Южен поток" могат да преминат през територията на Крим. Това стана ясно от изказване на зам.-министъра на икономиката и енергетиката Иван Айолов пред журналисти. Той уточни, че това все още не е официално обсъдено с партньорите по проекта, нито в Брюксел.

"Вчера се появиха съобщения, че от четирите тръби на "Южен поток" три ще преминат през територията на Крим", каза той. И уточни, че докато няма официални планове, все още не може да се каже дали с промяната на трасето газопроводът всъщност ще заобиколи България. 

Трудно е и да се направи финансова оценка на новото трасе, преди да бъдат представени официалните планове.

По-късно от "Южен поток транспорт" отрекоха да има промяна в трасето на морската част от газопровода, както и че са правени проучвания в тази връзка.  Трасето на морския газопровод започва от Анапа в Русия, преминава през турската изключителна икономическа зона, стига до варненското крайбрежие и е избрано след геологически и геофизически проучвания, провеждани няколко години поред, посочват от компанията.

Оценките за въздействие върху околната среда в Русия, Турция и България са изготвени възоснова на резултатите от тези проучвания на настоящото трасе. Промяната му не може да бъде направена за една нощ и е дълъг и сложен процес, пише още в съобщението, цитирано от БТА.

В България няма информация за замразяването на "Южен поток" като санкция срещу Русия заради отделянето на Крим. Техническите разговори по проекта продължават и не е в интерес на Европа проектът да бъде замразен, смята Айолов. "Вие давате ли си сметка какви капитали участват?", допълни още зам.-министърът.

Той коментира и промените в Закона за енергетиката, които дават дефиниция на морската част на газопровода, "която няма нищо общо с територията на ЕС". По тази причина и в Министерството на икономиката и енергетиката са спокойни за срещата на министър Драгомир Стойнев с Гюнтер Йотингер, чиято дата още се уточнява. Айолов обясни, че по модела, описан в закона, са изградени пет газопровода в Средиземно море, които подават газ от Алжир, Мароко и Либия към Италия и Испания.

Държавата препоръчва на ЕРП-тата да се разплатят с НЕК

Зам.-министърът коментира и казуса със задържаните средства от трите електроразпределителни дружества. "Аз смятам, че подходът на ЧЕЗ е показателен и другите дружества също трябва да се вразумят", заяви Айолов. Този коментар беше направен по отношение на новината от вчера, че ЧЕЗ и НЕК преговарят по отношение на задържаните средства. 

Според него новите доказателства, които НЕК е представила, са всъщност описани фактури и начините как са били прихващани средствата.

Задълженията на НЕК към производители и вътрешнофирмената задлъжнялост в рамките на БЕХ са в размер на около 2,5 млрд. лева. Заради искането на енергийната комисия към Народното събрание тези задължения ще бъдат представени по разбивки, коментира Айолов.

* Актуализирано с позицията на "Южен поток транспорт"

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:36 | 12.09.22 г.
fallback