И КТ „Подкрепа“ поиска увеличаване на осигуровките за пенсия и безработица. Синдикатът предлага повишаване на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с 1,2%, а на вноската за безработица - с 1% от 2015 година.
Миналата седмица КНСБ поиска същото, като настоя предложенията да бъдат обсъдени в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Припомняме, че в края на миналата година социалният министър Хасан Адемов заяви, че е възможно да се пристъпи към поетапно увеличаване на вноската за пенсионно осигуряване от 2015 година.
Предложенията за промени в трудовото законодателство са изпратени до министъра на труда Хасан Адемов от ръководството на КТ „Подкрепа", съобщават още от синдиката.
Сред предложенията е и премахване на максималния осигурителен доход (2400 лева), както и установяване на задължение да се плащат осигурителни вноски върху всички доходи от труд.
За минималните осигурителни доходи се предлага да се превърнат в минимални работни заплати по основни икономически дейности и групи професии.
Криминализиране на умишлено укритите осигурителни вноски също е сред мерките, предложени от "Подкрепа".
Организацията поиска и преустановяване на практиката за изплащане на еднократни и периодични социални помощи (коледни, великденски и др.) за сметка на осигурителната система.
Установяването на нулева вноска за универсалните пенсионни фондове на допълнителното задължително пенсионно осигуряване (втори стълб) е друга предлагана мярка. Според сега действащото законодателство 5% от вноската за пенсия отива във втория стълб. От КТ „Подкрепа“ предлагат тези 5 процента да се занулят и да се върне разпоредбата от 2005 година, според която размерът на тази вноска се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Предлага се и въвеждането на вноска от 0,5 процента, която работодателите да внасят във фонд „Гарантиране на вземанията“ на работниците при несъстоятелност.
Относно условията за пенсиониране КТ „Подкрепа“ предлага да се върне точковата система, която дава възможност за предсрочно и гъвкаво пенсиониране, но нужният брой точки за мъжете да бъде 102, вместо 100, а за жените - 96, вместо 94.
А във връзка с пенсионната възраст се предлага възстановяване на плавното повишаване на възрастта за пенсиониране за мъжете и жените от 65 години и 8 месеца до 67 години, при запазване на изискването за най-малко 15 години действителен осигурителен стаж за придобиване право на пенсия.
Мерките, предлагани от синдиката, за осигурителните плащания са:
- определяне на обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст на една минимална работна заплата за страната;
- възстановяване на семейното подоходно облагане;
- премахване на тавана на пенсиите, определени за осигурителен стаж, положен изцяло след 1 януари 1997 г.;
- преизчисляване през 2017 година на всички пенсии с актуалния среден осигурителен доход за 2016 г. и с повишената от 1 януари 2017 г. тежест в пенсионната формула на всяка година действителен осигурителен стаж от 1,1 % на 1,2 %;
Всички предложения можете да видите тук