"Нека хората да бъдат спокойни, защото на този етап няма да има поскъпване на тока", категоричен бе левият депутат Борислав Гуцанов в коментар на случващото се в енергетиката през последните дни и заплахите от страна на ДКЕВР да отнеме лицензите на ЧЕЗ, EVN и Енерго про заради милиони левове, дължими на НЕК.
"ЕРП-тата ги дължат тези пари. Не може да има фирми, които не се разплащат с държавата, ние да продължаваме да ги подкрепяме. Не казвам, че ще се стигне до национализация, но ще се използват всички възможни варианти", настоя Гуцанов пред Нова телевизия и предупреди, че ако тези пари не бъдат приведени в НЕК, ще започне процедура по отнемане на лицензите им.
На въпрос какво ще стане, след като се отнемат лицензите на дружествата, той обясни, че те трябва да започнат да оперират по друг начин и да се намери начин да платят задълженията си към държавата.
"Не бива да се говори за национализация на ЕРП-тата, защото това е най-лошото, което може да се направи в момент на спад на външните инвестиции със 17% за миналата година", предупреди го бившият енергиен министър от кабинета на ГЕРБ Делян Добрев.
По думите му ГЕРБ вече са предложили няколко мерки, за да не поскъпне токът. "От една страна, да се върнат парите, които се дадоха за Южен поток. Второ - да бъдат продавани сертификатите за произход на зелената енергия, които държавата притежава и откъдето ще дойде допълнителен ресурс от 150 млн. лева", обясни той.
"Мерките, които предлага г-н Добрев, са невъзможни поради няколко причини. Първата е, че няма дадени пари за Южен поток. Второто – не могат да бъдат коментирани сертификатите. Още ли зелена енергия ще правим?", попита от своя страна Борислав Гуцанов.
Левият депутат цитира справки как по времето на кабинета "Борисов" износът на електроенергия се е свил до драматичните 300-400 мегавата на месец, "сега е 1600 – четири пъти повече", пресметна Гуцанов.
"Глупости, това са пълни глупости", апострофира го Добрев и настоя, че в момента "мастодонтът НЕК бива спасяван с подаяния от ЕРП-тата", затова и той прогнозира, че няма как цената на тока да остане ниска.
"Социална политика през цената на тока не се прави и накрая всички ще платим вашата сметка с лихвите. НЕК никога не е била в по-лошо финансово състояние – огромен дефицит, който вие натрупахте само за една година. Има 1 млрд. лева дефицит", обърна се той към левия депутат.
"Има много по-дълбок проблем и той е сблъсъкът на философии за управление. Едната философия е да се запази защитата на монополите и втората, зад която аз заставам, е промяна, държавност и подпомагане на икономиката и фирмите", заключи Борислав Гуцанов.