fallback

Евроизборите ще се проведат на 25 май

Нека партиите да проведат европейска кампания, призова президентът Росен Плевнелиев

10:52 | 14.03.14 г. 6

Евроизборите ще се проведат на 25 май, стана ясно от обръщението на президента Росен Плевнелиев от парламентарната трибуна, в което той обобщи темите от проведения от него „месец на политическите консултации“ с парламентарно представените партии.

Президентът очаква „тежка и изострена кампания“, но посочи, че така не се печели доверие, а се отблъскват избиратели. Недоверието към институциите е симптом на силна ерозия към политическата система, това състояние все още е преодолимо, каза президентът, според когото предстоящият евровот е шанс за това.

Нека партиите да проведат европейска кампания, флашките и СРС-тата да отстъпят място на конструктивния дебат по европейския дневен ред, призова президентът.

Държавният глава призова още политиците към реализъм и честност. „Нека обещаем само това, което можем да изпълним“, апелира Росен Плевнелиев.

2013 година бе година на извънредна нестабилност и липса на реформи, надявам се наближаващите избори да не станат причина за допълнително забавяне на важни реформи, защото избори е имало и ще има, посочи президентът. Популизмът, агресията и използването на езика на омразата са най-сигурният път към бедността. Нито туристите, нито инвеститорите ще дойдат, убеден е той.

Плевнелиев отново напомни идеята си да има референдуми заедно с всеки следващ вот. Пряката демокрация има смисъл, подчерта той.

По думите му шеста година българската икономика буксува и не може да постигне прогрес.

Плевнелиев акцентира на това, че са необходими решения за икономически растеж, заетост и повишаване на доходите, трябва да се решават демографските проблеми и тези в здравеопазването.

Според него тези проблеми изкушават политиците за популистки обещания, които, неизпълнени, водят до намаляване на доверието към институциите.

Светът не бива да се връща към годините на студената война. Народът на Украйна има правото сам да реши бъдещето си чрез провеждане на честни и демократични избори, категоричен беше Плевнелиев в обръщението си. Ако се стигне до ескалация, ще свикам Консултативния съвет за национална сигурност, уточни държавният глава, след като напомни за предстоящия референдум в Крим.

Той изтъкна още, че е важно политиците у нас да гарантират независимост на българските магистрати, които да работят „по съвест и по закон“. Президентът призова за промяна на подхода при избор на главен съдебен инспектор и председател на ВКС. Няма да подкрепя подхода за законотворчество „на тъмно“ в сектор „Сигурност“, категоричен беше Плевнелиев.

Държавният глава посочи, че данъчната политика трябва да бъде прогнозируема и допълни, че са необходими мерки за повишаване на инвестициите. Той изтъкна обаче, че трябва да има сигурност, че законодателството не се променя от днес за утре и че това става прозрачно.

Шеста година потреблението и инвестициите са ниски, като износът е единственият двигател на растежа, каза президентът. Необходимо е да подпомогнем малките и средни предприятия, за да могат да продават по света, допълни още той.

Президентът благодари на парламентарните групи, че са се отнесли отговорно към инициативата за месец на политическите консултации.

Държавният глава посочи, че въпреки тежката конфронтация парламентарно представените политически сили са създали надпартиен консенсус по някои теми и посочи стратегията „България 2020“, Споразумението за партньорство с ЕК.

Можем да кажем, че България има своя дългосрочен план за развитие и ясни приоритети, определени с политически консенсус, изтъкна той.

В изказването си президентът засегна още електронното управление, реформата в образованието, темата за монополите, за диверсификацията на газовите доставки, стратегическите инфраструктурни проекти и др. Най-бедните български региони са тези, които са изолирани, напомни президентът.

Държавният глава не забрави и медиите, като заяви, че сме достигнали срамното 100-но място по медийна свобода според „Репортери без граници“. Според него е необходим широк обществен дебат за приемане на нов медиен закон.

Депутатите от „Атака“ посрещнаха президента в пленарна зала с плакати, с които отново напомниха за искането си държавният глава „да си даде имунитета“. Те бяха подканени от председателя на парламента да ги свалят, като Михаил Миков поиска от квесторите да приберат плакатите.

Надписите на плакатите гласяха: „Ние свалихме имунитета – ти кога?“ По време на изказването на президента националистите отново издигнаха плакатите. Шумът в пленарна зала принуди Миков няколко пъти да помоли за тишина, докато президентът говореше.

Още новини за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:13 | 13.09.22 г.
fallback