fallback

Кр. Станчев: Няма икономическа логика в предложението за рестарт на „Кремиковци“

Замисълът сега е да се дадат някакви пари на новия собственик, смята икономистът

11:45 | 06.03.14 г. 5

"Кремиковци" е частна собственост и държавата не може да направи нищо с него, преди да изкупи обратно акциите му. След ликвидацията то струваше около 316 милиона лева. Това каза в интервю за БНР председателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев, който коментира темата в контекста на това, че е представлявал част от кредиторите в процедурата по фалит и ликвидация на завода.

По предложение на "Атака" вчера депутатите дебатираха дали "Кремиковци" може да заработи отново. Решението беше отложено и се създаде работна група в рамките на икономическата парламентарна комисия, която да проучи възможностите.

Като посочи, че няма икономическа логика в предложението за рестарт на „Кремиковци“, Станчев уточни, че държавата не може да предприеме каквито и да е действия в частна сфера.

„Когато новият собственик купи трите завода, които се обсъждат в момента, той знаеше, че те могат да бъдат пуснати отново в производство с относително малък кредит - до 13 милиона евро и да донесат печалба на собственика след пет години до 73 милиона евро. Този бизнес план беше известен в цял свят и се знае. Но новият собственик предпочете да реже метал и да продава скрп. Онова, което в момента съществува в "Кремиковци", не може да бъде пуснато без сериозни инвестиции“, каза икономистът.

Красен Станчев припомни, че идеята не е нова, била е огласена от премиера Пламен Орешарски миналата година. „Няма икономическа логика в това предложение. Това е риторика на депутати от БСП от доста време насам“, каза той.

По повод изчисленията, които направиха от синдикатите, че за една година ще са необходими 100 милиона лева, Станчев коментира, че вероятно нужните средства ще са двойно повече. По негови думи държавата ще трябва да изкупи цялата собственост на предприятието, за да предприеме бъдещи действия.

„200 милиона лева са една малка инвестиция за държавния бюджет. Но няма структура, която да го направи като държавна структура и трябва да се знае, че това са някъде около 300 лева на данъкоплатеца“, каза икономистът.

Станчев коментира, че „най-странното е, че замисълът е на новия собственик да се дадат някакви пари. Така е и с "Химко". Знам, че тази идея за реиндустриализация и преприватизация е обсъждана миналото лято с консултантската група на Световната банка и те са се хванали за главата“, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:05 | 14.09.22 г.
fallback