Президентът Росен Плевнелиев предлага референдум за мажоритарния вот, задължителното гласуване и дистанционното гласуване. Това съобщи държавният глава в обръщение към нацията, излъчено по Българската национална телевизия и Българското национално радио.
“Ще се възползвам от правото, което ми дава законът, и ще предложа на Народното събрание да вземе решение за произвеждане на национален референдум със следните три конкретни въпроса:
1. Въпрос: Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
2. Въпрос: Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?
3. Въпрос: Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?”, заяви държавният глава.
Плевнелиев предлага референдумът да се проведе едновременно с евроизборите през май.
“В обществото днес едва ли има по-дискутирана тема от това какви да бъдат избирателната ни система и начинът на гласуване. През последните две десетилетия, преди всеки избор, управляващите променяха закона с надежда, че той ще им помогне да спечелят повече места в Народното събрание. Честите промени са показател, че не сме намерили устойчиво решение”, каза още президентът.
“Гражданското общество недвусмислено показа своята готовност да бъде активен участник при взимането на решения. Всички политици призовават да използваме позитивната гражданска енергия. Нека го направим по най-демократичния начин – чрез референдум”, посочи още той.
Президентът призова депутатите да подкрепят провеждането на национално допитване за мажоритарния вот, задължителното и дистанционното гласуване. Според него това ще помогне за стабилизиране на институциите в България и за повишаване на общественото доверие.
“С проекта за нов Изборен кодекс се предвижда незадължителна преференция в партийните листи. Това предложение не отговаря изцяло на исканията на българските граждани - за мажоритарно начало в изборите”, посочи Плевнелиев в обръщението си.
“Смесената избирателна система съчетава предимствата на мажоритарната и пропорционалната и намалява недостатъците им. Желанието на избирателите да гласуват за личности, а не само за листи, ще намери своето решение, ще се засили връзката между избирателите и техните представители”, подчертава той.
“Задължителното гласуване ще даде възможност за участие не само на активните граждани, но и на сънародниците ни, които са се отчуждили от политическия живот. Колкото повече граждани изразят воля, толкова по-легитимни са изборните резултати и по-стабилни институциите”, каза още президентът.
Според Росен Плевнелиев електронното гласуване е доказателство, че “българската държава мисли за своите граждани, където и да са те по света”. “Този начин на гласуване води до повишаване на избирателната активност и е инструмент за повишаване авторитета на институциите”, коментира той.
“ Нека си припомним, че при преброяването на населението в България през 2011 г. над 3 милиона наши сънародници се преброиха електронно. Поне 1,5 милиона български граждани живеят и работят по света. Сънародниците ни зад граница не са безразлични към случващото се в страната ни, имат отношение и мнение за бъдещето на родината и ще могат да упражнят конституционното си право на участие в избори и референдуми от всяка точка на света”1, посочи президентът.
“Манипулацията на изборите би била невъзможна при всеобщо участие. Днес почти половината от българските избиратели се въздържат от гласуване. Тази ситуация става все по-неприемлива и налага радикална промяна”, заяви държавният глава.
“Трябва да върнем смисъла от гласа на хората и да му придадем значимостта, която заслужава и която му се полага”, заключи Плевнелиев.