През 2014 година в социалната политика ще се работи приоритетно по увеличаване на младежката заетост и разкриването на работни места. Това заяви на среща с журналисти в централата на БСП зам.-председателят на Комисията по труда и социалната политика Корнелия Нинова, съобщават от пресцентъра на левицата.
Нинова припомни, че на страната ни са отпуснати за 2014 година 100 млн. лева по инициативата „Гаранция за младежта“, които трябва да се усвоят за младежка заетост.
Тя допълни, че Министерството на труда и социалната политика е разработило две групи мерки, по които младите хора ще могат да се възползват от тези средства. Първата група мерки са са свързани с професионално, информационно, технологично обслужване и помощ за младите в регионалните служби на Министерството на труда и социалната политика. "От 1 януари специални служители се занимават само с младежката заетост по места – трудови посредници, правят анализ на младежката безработица в регионите, издирват младите безработни хора. Тоест държавата има вече активна роля, прави профил на тези млади хора и им помага да си намерят работа или да започнат своето чиракуване или стажуване", обясни Нинова.
Втората група мерки са с прагматичен характер - конкретно как да се финансира заетост на млади хора. Като пример за такава мярка Нинова посочи финансирането на самостоятелен бизнес на млади хора до 24-годишна възраст в България. "Промените в Кодекса на труда, които ще направим, гарантират финансирането на стажуването, чиракуването, поемането от страна на държавата на осигуровките на младите хора", поясни зам.-председателят на парламентарната група на „Коалиция за България“.
Целта е да се свърже образованието с икономиката и младите хора да работят по специалността, която са завършили, а българският бизнес да не чувства липса на професионално подготвени кадри.
Нинова обясни, че тези два типа мерки са били изпратени в Брюксел и по тях няма възражения.
Друга важна група закони, които ще залегнат в новия политически сезон, са свързани с антимонополното законодателство. Тя посочи, че веднага се започва работа по: Закона за обществените поръчки; Закона за защита на конкуренцията, където да се регламентират равнопоставени отношения между търговските вериги и българските производители; Закона за кредитните институции - всички въпроси по отношение на банките, кредитирането, потребителските кредити, извънбанковите кредити; Закона за горите и Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
"Целта, която си поставяме с този антимонополен пакет, е създаването на условия за свободна, пазарна, равнопоставена конкуренция между малки и големи в България, големите да не "изяждат" малките и в резултат от тази конкуренция пазарни, но справедливи и поносими цени за потребителя. Крайната ни цел е българският потребител да почувства реално промяната от този антимонополен пакет", заключи Корнелия Нинова.