fallback

Инвеститори питат кой предложи данък за тока от слънце и вятър

Собствениците на зелени мощности са готови на протести, чакат официална позиция на правителството

16:01 | 28.11.13 г. 23

Кой стои зад предложението приходите на инвеститорите в слънчеви и вятърни централи да бъдат обложени с 20%? Това попитаха представители на Българската фотоволтаична асоциация на извънредна пресконференция по повод изненадващото решение на парламентарната бюджетна комисия, която гласува по предложение на "Атака" такса от 20% за приходите на двата вида ВЕИ.

Ако това решение бъде прието, ще последват фалити на инвеститори в слънчеви и вятърни централи, заяви Меглена Русенова. Според нея е скандален начинът, по който е прието предложението на "Атака".

Собствениците на ВЕИ коментираха още, че се цели национализация на частен капитал. "На всички нива на държавно управление сме били уверявани, че всички решения ще бъдат приемани в дебат с нас, а последното решението бе прието на тъмно. То е лобистко и дискриминационно - ще се облагат само два вида ВЕИ", допълни Русенова.

Тя прогнозира, че "последиците ще бъдат катастрофални за целия инвестиционен климат в България".

През последните четири години това е най-бързо развиващият се сектор в българската икономика, открити са над 15 хиляди работни места, инвестирани са над 4 млрд. евро в слънчеви и вятърни централи, казаха инвеститорите.

Представителите на асоциацията призовават премиера бързо да се произнесе по решението - дали това е политика на правителството. Те вече са сезирали европейските институции. Очакваме, че реакция на Брюксел ще има, каза Русенова. И посочи, че българските и чуждестранните инвеститори във вятърни и слънчеви централи са над 1500.

Иво Иванов, зам.-председател на фотоволтаичната асоциация, коментира, че решениeто на бюджетната комисия е прието внезапно, в края на работния ден. То не е огласено предварително, не е ясно кой го е направил.

„Лъжа е, че спешните мерки ще санират състоянието на икономиката и на енергийния сектор. Парите, които ще бъдат взети от сектора, няма да отидат там, а на друго място и ще бъдат разпределени по неясен начин“, твърди той.

По изчисления на асоциацията, средствата, които ще бъдат събрани от 20-процентната такса, ще бъдат недостатъчни за финансовото оздравяване на НЕК, която дължи на централите на вятър и слънце над 150 млн. лв. за произведения от тях ток.

300 млн. лв. доход е иззет от сектора чрез таксата за достъп до мрежата, която беше отменена. Сега собствениците на зелени мощности очакват тези пари да им бъдат възстановени, за което имали и спечелени дела във ВАС, обясни Русенова.

"Това означава, че над 450 млн. лв. са общо задълженията към ВЕИ сектора", посочи тя. На въпрос дали ще последват дела срещу НЕК, Русенова отговори, че всяка компания трябва да решава това индивидуално.

Според производителите новата такса има за цел да подкрепи изграждането на нови ядрени мощности.

Те твърдят още, че таксата от 20% ще доведе до 170 млн. лв. годишно приходи в бюджетна, които, по думите им, няма да се отразят нито върху сметките за ток, нито върху големите планирани енергийни проекти.

Русенова цитира и данни на ЕСО - за 2012 г. произведената електроенергия от фотоволтаични централи е 1,8% от общо произведената енергия, а токът от вятърни централи е 2,6%. През 2013 г., заради присъединяването на нови мощности, вероятно ще стигнем 3% енергия от фотоволтаични централи и 3% от вятърни централи, каза тя.

По принцип секторът подкрепя идеята за балансиращ пазар, но се очаква собствениците на ВЕИ да преразгледат решението си заради новата такса.

Инвеститорите заявиха, че планират протести по улиците на София, но сега чакат официалната позиция на правителството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:39 | 14.09.22 г.
fallback