fallback

Д. Бобева: Подготвя се закон за държавните предприятия

Целта е те да станат източник на икономически растеж, посочи вицепремиерът

10:42 | 26.11.13 г. 13

Даниела Бобева, Снимка: БТА

В момента се подготвя закон за държавните предприятия. Те формират около 10% от БВП на страната и също толкова от заетостта. Това заяви вицепремиерът Даниела Бобева на форум за отговорното управление на държавните предприятия.

Вицепремиерът отбеляза, че през последните 15 години мащабните процеси на приватизация са били акцент за обществения интерес. „Сега, когато нашата икономика е работеща и пазарна, и обектите за приватизация намаляват съществено, е време да видим как работят тези дружества“, отбеляза вицепремиерът.

Тя припомни, че в България има 249 търговски дружества с над 50% държавно участие. Нетната печалба на публичните дружества към деветмесечието е 220 млн. лв., като се изключи БЕХ. Задълженията на държавните дружества са над 9 млрд. лв., от тях около 5 млрд. лв. са краткосрочните задължения. „Трябва да си отговорим добре ли се управляват публичните дружества“, посочи Бобева.

„Един от проблемите е институционалната рамка за управлението на държавните дружества. Има различни модели, а в България се придържаме към децентрализирания модел“, допълни вицепремиерът. И посочи, че преди два месеца е сформирана работна група, която е със задача създаването на закон за държавните дружества. „Целта е да ги направим не само подкрепящ инструмент за увеличаване на бюджетните приходи, а и източник на икономически растеж“, обясни вицепремиерът.

Публичният характер на тези дружества налага да има обществен контрол върху тяхната дейност. Тук не става дума за квоти, а за качествата на хората в бордовете. Финансовото министерство прави текущи анализи на задълженията на държавните предприятия, но въпросът е да има превенция на свръхзадлъжнялостта. Това може да бъде уредено законодателно, поясни Бобева.

Според нея е несериозно представителите на държавата да носят отговорност по смисъла на Търговския закон, без да получават възнаграждение за това. 

Има редица проблеми в сектора, каза тя и изброи: несигурност, ограничени ресурси за инвестиции, чести смени в мениджмънта, неясни обществени цели, колеблива дивидентна политика от страна на държавата, липса на истински обществен контрол, недостатъчна прозрачност в управлението им. Това са проблеми, които се дискутират на ниво ЕС, допълни Даниела Бобева.

Тя уточни, че доста държави в ЕС са използвали препоръки за управлението на държавните фирми, подготвени от ОИСР и са ги включили в националното си законодателство. Разбира се, държавните предприятия трябва да се подчиняват на пазарните принципи на управление, но имат и социални функции. Въпросът е да се отдели едното от другото, допълни тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:37 | 14.09.22 г.
fallback