fallback

Андреева: Правим бюджет в условия на фалирала система

При липсата на доверие в солидарните системи, каквото и финансиране да имаме, няма да ни стигне, заяви Хасан Адемов

12:16 | 14.11.13 г. 6

Разгорещен дебат протече за средствата за здравеопазване по време на обсъждането на Бюджет 2014. Първото изказване бе на Даниела Дариткова, депутат от ГЕРБ.

По нейни думи с 9 млн. лв. по-малко са заложени в бюджета за здравеопазване за следващата година, а с 5 млн. лв. повече са отделени за администрацията на Министерството на здравеопазването. „Какви здравни услуги гарантирате с този бюджет на българите? Гарантира се единствено напрежение”, заяви тя, като вметна, че ресорният министър дори не се е „появила да защити“ бюджета по отношение на здравеопазването.

Тя продължи с това, че със 17 млн. лв. по-малко са предвидени за програмата за надзор на заразните заболявания, с 1 млн. лв. по-малко за превенцията за наркотичните зависимости, с 1 млн. лв. по-малко за работата с домовете за медико-социална грижа.

На това изказване на Дариткова отвърна министърът на здравеопазването Таня Андреева. Тя бе категорична, че здравното министерство в момента работи с "една фалирала, катастрофирала здравна система".

„Негативи по отношение на работата на правителството се чуват още от началото му. Но какво показват фактите? След обстойния анализ, който направихме от министерството, това министерство има смяна на 4 министъра и 10 заместник-министъра. Сложени са експерти, които с месеци правят справки. За 4 години задълженията на лечебните заведения възлизат на повече от 0,5 млрд. лева. Закрити са 17 лечебни заведения. Здравеопазването е катастрофирало. Работим с фалирала система, без пари", изказа се тя.

Андреева посочи приоритетите на министерството. По нейни думи министерството вече е направило няколко важни неща по отношение на здравеопазването. Изготвената от нас стратегия за здравеопазването мина през обсъждане по време на форум в Международната здравна организация, стратегията ще бъде внесена в Комисията по здравеопазване за разглеждане. Работим по национална здравна карта, която да покаже обезпечеността на различните региони в страната и тяхното наличие на болници, оборудване и други", уточни Андреева.

Тя допълни, че министерството вече е приело проект за стратегия за бързата помощ. Там се включват няколко основни приоритета, като обособяване на центрове за медицинска помощ, както и допълнително обучения на кадрите в сектора. "Ние можем да се справим с тази ситуация, въпреки фалиралата система, която наследихме", категорично заяви тя за финал.

Министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов подкрепи колегата си, като заяви, че финансирането и парите за здравеопазване не са основния фактор за качеството му. "Винаги доминираща тема е тази за финансирането по отношение на здравеопазването. Нито лекарите са доволни, нито политиците са доволни. Безспорно е, че проблемът с финансирането е един от важните проблеми. Проблемът обаче не е единствено и само във финансирането. Има по-големи проблеми. С приноса на няколко правителства, наблюдаваме абсолютен срив в сектора. Липсва солидарност между работници и служители. Солидарност между високодоходните и нискодоходните граждани", заяви той.

Адемов уточни, че у нас през 2013 година близо 2 млн. души са здравно неосигурените. Той допълни, че голяма част от тях могат да си плащат вноските, но нямат доверие в системата.

"Ако не се справим с най-важното – липсата на доверие, каквото и финансиране да имаме, няма да ни стигне. А основният проблем е липсата на доверие в здравната система.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:58 | 14.09.22 г.
fallback