Държавата ще гарантира парното на софиянци, обеща енергийният министър Драгомир Стойнев на пресконференция в Министерския съвет.
"В момента съм като един магьосник, който се опитва по всякакъв начин да осигури стабилност на системата", обясни Стойнев ситуацията в енергетиката като цяло.
Министърът заяви, че трябва да се намерят 100 млн. лева, с които „Булгаргаз“ да купи природен газ, за да се осигури отоплителният сезон в София. "Ако не ги намери, всички оставаме без парно, но ние правим всичко възможно и софиянци ще имат парно", категоричен беше министърът.
Като обясни, че газовият доставчик е в изключително тежко финансово положение, министърът посочи, че Столичната община не поема отговорност за софийското дружество, което да изплати задължението си.
Трябва да гарантираме допълнително 100 млн. лева за следващия отоплителен сезон, а госпожа Фандъкова ще събира парите от столичани и съответно нищо няма да влезе в системата на „Булгаргаз“, каза той. По думите на Стойнев, „Топлофикация София“ дължи 100 млн. лева на доставчика и 360 млн. лева към Българския енергиен холдинг. НЕК пък дължи 40 млн. лв. на „Топлофикация София“, същевременно дългове към газовата компания имат и други топлофикации. Това е омагьосан кръг, обобщи министърът.
Стойнев каза още, че по заемите на „Топлофикация София“ няма никакво обезпечение. "Поисках от Столична община, богата община, като не може да плаща – дайте обезпечение по тези заеми", заяви Стойнев.
Той обясни, че правителството ще осигури отоплителния сезон, но е „крайно време някои хора да си поемат отговорностите и да си изпълняват задълженията“. В момента „Булгаргаз“ нагнетява природен газ в хранилището в Чирен. По думите на Стойнев проблем с това няма, „проблемът е, че правим чудеса от храброст, защото нямаме финансови средства“.
Министърът изрази притеснение от поредния газов конфликт между Русия и Украйна и изрази надежда да не се повтори ситуацията от 2009 година, когато напрежението ескалира и спреният износ на руски газ през транзитната страна засегна ЕС и в частност България в студения януари.
Министърът призна, че има такава опасност и посочи, че страната ни не трябва да зависи от международни конфликти и геополитически игри. „Националният интерес е България да стане на Балканите основен газоразпределителен център и в момента работим по тази тема“, каза той.
На този етап това е само мой кошмар, надявам се да не стане български кошмар, добави Стойнев.
По думите му на този етап е нагнетено достатъчно количество газ в Чирен, но доколко то ще стигне, зависи от продължителността на една евентуална криза.
Стойнев заяви още, че Столичният общински съвет се опитва да създаде изкуствено напрежение и определи това като политически сценарий. Той беше категоричен, че съветниците са участвали в работни групи и са били информирани във връзка с изработването на новата Наредба за топлоснабдяване.
Наредбата за топлоснабдяване ще бъде отменена
В следващите дни ще бъде подписана Заповед за отмяна на Наредбата № 16-334 за топлоснабдяването, заяви по-късно министърът на икономиката по време на заседание на парламентарната комисия по енергетика. „Притеснен съм от писмата, които получавам от Асоциацията на топлофикационните дружества и на топлинните счетоводители за възможно забавяне при настройване на софтуера“, каза Стойнев. За да бъдат гражданите спокойни и да не получават сметки по две различни методики за предстоящия отоплителен сезон, е най-разумно наредбата да влезе в сила от следващия отоплителен сезон. Готовият проект на наредбата бе публикуван на 16 май 2013 г. на интернет страницата на министерството за обществено обсъждане.
*Новината е актуализирана в 17.46 ч.
Още новини за България четете в Dnes.bg