fallback

Общината плаща, както и да бъде прекратен договорът със "Софийска вода"

Дори и да прекрати предсрочно договора заради нарушения на концесионера, общината трябва да плати задължения по основен договор за заем

12:43 | 03.09.13 г. 4

Повторно съществено нарушение на качеството на предоставяните услуги или неспособност да бъдат изпълнени 75% (като стойност) от капиталовите инвестиции в проекти, заложени в бизнес плана за период от две последователни договорни години, в рамките на един регулаторен период, са основание за прекратяване на договора за концесия със „Софийска вода“.

Това става ясно от текстовете на споразумението, публикувано на страницата на концесионера на столичното ВиК – дружество. Нарушението трябва да бъде удостоверено с влязло в сила наказателно постановление от страна на компетентния орган.

Процедурата за прекратяване на концесията предвижда Столичната община да изпрати предизвестие на концесионера, като се посочи естеството и размера на неизпълнението. Когато то не може да бъде отстранено, договорът ще бъде прекратен като общината може да го направи по всяко време с писмено предизвестие. Дори и да прекрати предсрочно договора заради нарушения на „Софийска вода“, общината трябва да плати задължения по основен договор за заем на концесионера. В замяна тя може да запази гаранцията по договора, която е в размер на 750 хил. долара.

Право на предсрочно прекратяване има и концесионерът, в случай че общината не изпълни своите задължения, описани в договора. В този случай общината трябва да плати дължимите задължения по основен договор за заем на „Софийска вода“, заеми със свързани лица, както и компенсационна такса.

Компенсационната такса пък е определена като по-голямата сума от дисконтираната стойност от паричните потоци на акционерите, предвидени във Финансовия модел след допускането за всяко коригиране на цената, направено в съответствие с този Договор за концесия преди датата на прекратяване или първоначалния капитал на дружеството.

В договора се пояснява още и кой е компетентният орган, който може да определи има ли нарушения и да прекрати концесията. Това е който и да е компетентен съд, както и която и да е местна, национална или наднационална комисия, агенция, инспекторат, министър,  министерство, официално, държавно или длъжностно лице. Те трябва да дадат и мотивирано становище за прекратяване на договора за концесията.

Дали заложеното в бизнесплановете на дружеството се изпълнява – Столичната община трябва да има много ясна представа, защото, според договора, концедентът е длъжен да създаде звено за мониторинг на концесията.

Експертите в това звено изготвят три пъти в годината доклади за изпълнението на договора за съответния четиримесечен период. В това число се включват и заложените цели на дружеството. Това звено получава пълно съдействие от страна на „Софийска вода“, както и копие от кореспонденцията на концесионера с Държавната комисия по енергийно и водно регулиране.

Освен това всяка година, до 30 септември, общината трябва да получава пълен доклад за състоянието на публичните активи, дадени за управление на компанията.

В договора за отдаване на концесия са предвидени и неустойки за всяко нарушение от страна на концесионера – в размер на 8 млн. евро за всеки 36-месечен период. От своя страна Столичната община дължи обезщетения за всяка щета, в нарушение на съществуващия договор,чиято стойност надхвърля 100 хил. долара.

На страницата на "Софийска вода" можете да намерите пълния текст на концесионния договор

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:12 | 13.09.22 г.
fallback