Ръководството на Българската стопанска камара настоява да се постигне обществен договор между всички партии и представители на гражданското общество за разпускане на настоящия парламент в срок до една година. Парламентарните избори да се произведат заедно с изборите за членове на Европейския парламент през 2014 година.
Това се казва в официална позиция на камарата относно актуалната икономическа и политическа ситуация в страната.
В рамките на една година Народното събрание трябва да приеме договорена с гражданското общество промяна в Изборния кодекс, включително като се премине от пропорционална към мажоритарна избирателна система, и да се изготви с широкото участие на гражданското общество проект на нова Конституция.
„Това Народно събрание, в тази структура, няма бъдеще", е записано в становището. Отправна точка при определянето на интереса на обществото трябва да бъде състоянието и перспективите на икономиката, допълват работодателите.
До формирането на ново Народно събрание в кабинета да отпадат и да не се включват политически оцветените министри и заместник-министри, а само експерти, подкрепени от гражданското общество, искат още от стопанската камара.
От работодателската организация набелязаха конкретни мерки, които правителството и Народното събрание следва да реализират в краткосрочен план.
Посочва се необходимостта от краткосрочни за развитието на икономиката действия, които да гарантират просперитета на бизнеса и подобряването на жизнения стандарт на населението.
БСК препоръчва въздържане от "популистки мерки" като задържане на цени, финансирането на губещи предприятия, структури и др., както и да извършат необходимите неотложни промени за подобряване на регулациите на естествените монополи и за „разграждането“ на изкуствено създадените.
Спешно да се приемат промени в закони за подобряване на бизнес климата, включително за ограничаване на контрабандата и сивия сектор, за премахване и намаляване на регулативните режими.
До 1 април 2014 г. всички заинтересовани звена на публичната администрация да защитят съществуването на всеки един регулаторен режим и от същата дата всички незащитени режими да бъдат отменени. Иска се още с акт на Министерския съвет да се забрани събирането от администрацията на такси, глоби и други плащания, непредвидени изрично в закон, включително за извършени услуги и контрол.
Нормативно да се регламентира отпадането на възможността за въвеждане на минимални прагове при определянето на размера на възнагражденията и цените на услуги от съсловни организации, е записано още в позицията на камарата.
От организацията настояват да бъдат извършени неотложните законодателни и структурни промени за стабилизиране на електроенергийната система и етапно либерализиране на енергийния пазар, както и да се преустанови бюджетното финансиране на всички партии.
На следващ етап, с цел гарантиране на политическа устойчивост, която да доведе до икономическа и обществена стабилност, е необходимо да се осигури плавен преход към нови избори и да се продължи партньорството с Европейската комисия, предлагат от камарата.
Припомняме, че преди дни Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) също декларираха, че решението на икономическите проблеми е в нови парламентарни избори.
Социолози също прогнозират нови избори.