Общо 1200 са регулаторните и лицензионни режима или процедури, които спъват развитието на бизнеса у нас. Това посочи премиерът Пламен Орешарски по-рано днес (10 юни) на среща с национално представените работодателски организации.
От своя страна работодателите запознаха министър-председателя със свои конкретни предложенията за подобряване на бизнес климата у нас. Вижте исканията на БСК, АИКБ и БТПП към управляващите.
Българска стопанска камара
Българска стопанска камара формулира предложенията си в три групи стабилизационни мерки – за гражданите, за бизнеса и за държавността.
В групата мерки за гражданите БСК иска недопускане на ново увеличение на цената на електроенергията до приемането на промяна на методиката на ценообразуване. Предлага се и въвеждане на двутарифна система с по-ниски цени за определен минимум използвана електроенергия.
Промяна в политиката на ценообразуване на лекарствата, разширяване на системата за енергийно подпомагане, увеличаване на размера на обезщетението за отглеждане на дете и финансово подпомагане на домакинствата с ученици са част от социалните предложения на камарата.
Разширяване на активните мерки на пазара на труда и разкриване на нови работни места за временна заетост също е ключово предложение. Камарата иска и незабавно възстановяване на диалога със социалните партньори в рамките на Националния съвет за тристранно партньорство.
По отношение на бизнеса БСК настоява за анализ и информация за всички фирми и общини, спечелили обществени поръчки, а при съмнения за злоупотреби ─ ревизия, както и публичност на всички договори и анекси.
Погасяване на натрупаните задължения на държавата към бизнеса в рамките на три месеца, отказ от практиките за използване на приходните агенции за силов натиск върху данъкоплатците, промяна в режима на глоби и санкции и замяната им с предписания, преглед и намаляване на държавните и ведомствените такси, особено за стартиращ бизнес, са други предложения.
За пълна ревизия на дейността във всички сфери на държавно управление и предприемане на законови мерки за санкциониране на допуснатите нарушения, настояват още от стопанската камара.
Асоциация на индустриалния капитал
Според асоциацията на индустриалците регулаторните режими следва да се ограничат до тези, изисквани от законодателството на ЕС. За да се постигне намаляване на административната тежест, индустриалците предлагат вписване на всички регулаторни режими в общ публичен регистър, който да бъде общодостъпен.
От асоциацията изискват всеки орган или институция, въвел администриращ отделен регулаторен режим, да мотивира законосъобразността и необходимостта и целесъобразността на съществуването на конкретния режим. А при невъзможност за изпълнение на някое изискване конкретният режим да се отменя.