Общините се оплакват от липсата на диалог с Министерството на финансите. Националното сдружение на общините и финансовия министър в служебното правителство Калин Христов са си разменили писма, в които си отправят редица критики и обвинения във връзка с натрупаните от местните власти просрочени задължения, съобщи за БНР Емил Савов, зам.-изпълнителен директор на сдружението.
Христов е разкритикувал общините за натрупаните задължения и е напомнил на местните власти, че трябва да работят в рамките на бюджета без да поемат плащания, които не могат да погасят. Той е напомнил и за новия срок за разплащанията – 30 дни, който беше въведен в Търговския закон заради промяна в европейското законодателтво.
В отговор от организацията подчертават, че дълговете не са натрупани “от вчера”, а са в следствие на хроничното недофинансиране и свитите собствени приходи.
Дълговете на общините към бизнеса към края на миналата година възлизат на над 170 млн. лева, припомни Емил Савов. Същевременно приходите им значително са намалели и заедно с орязаните трансфери от бюджета местните власти през последните 5 години са изгубили около една четвърт от постъпленията, изчисляват от сдружението.
Трансферите, които местните власти получават, са почти изцяло целеви и с тях няма как да се покриват дългове, поясни още зам.-директорът на сдружението.
“Това е 1 млрд. лв. по-малко, с който разполагат общините в момента”, посочи Савов, като допълни, че недостигът на средства вече е системен.
Той обаче подчерта, че въпреки тежкото състояние на икономиката и на финансите, местните власти са намалили дълговете си с над 30 млн. лева през миналата година. По думите му кметовете не чакат “някой да им плати дълговете”, а работят и се опитват да намерят решение на проблема.
Савов допълни, че от сдружението са наясно, че трябва да се съобразяват с параметрите на вече приетия бюджет, тъй като служебното правителство няма правомощията да го променя.
Припомняме, че миналата седмица президентът Росен Плевнелиев съобщи, че служебното правителство ще започне в най-скоро време да се разплаща с бизнеса, като приоритетно ще се покриват дълговете към малкия и среден бизнес. Общините нямат средствата, с които да се издължат на фирмите, а министерствата, които са натрупали дългове, ще трябва да правят анализ и да започнат да се разплащат с малките и средни фирми. Засега обаче няма конкретни срокове кога бизнесът ще си събере парите.