IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България - жълт семафор за регулираните енергийни пазари

Страната разполага с опции да намали подобни увеличения на цената на тока - енергийна борса и по-голям внос от съседи

09:33 | 27.02.13 г. 25
Автор - снимка
Създател
<p>
	Хиляди българи получиха значително по-високи сметки за ток. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Хиляди българи получиха значително по-високи сметки за ток. Снимка: Ройтерс

Прозрачност?

Тарифите се договарят между регулатора и отделната електроцентрала в преговори, на които неизбежно има асиметрия между оператора от частния сектор и правителствените бюрократи. Това може да е предупреждение към страните, насочващи се към такъв модел на преговори. Така например в момента Великобритания преговаря с френската EDF за дългосрочни тарифи за ядрена енергия и с централи относно плановете за улавяне и складиране на въглероден двуокис.

Един от примерите от България е въглищната ТЕЦ "Марица 3", собствениците на която поискаха миналата година рязко увеличение на регулираната им тарифа от 69.5 на 123.5 лева за MWh малко след като я придобиха. Малко след като купиха централата, през миналата година те поискаха рязко увеличение на регулираната им тарифа от 69,5 до 123,5 лева за MWh. Държавният регулатор прие по-високите цени, за да съответстват на инвестициите на компанията в сероочистващи технологии. Но от ДКЕВР се оплакаха също, че проектираното 17% поскъпване на фиксираните разходи отчасти се дължи на "неоправдано увеличаване на заплати, застраховки, поддръжка и наеми", а очакваното вдигане на оперативните разходи се опрадвава с неоснователни прогнози за цените на въглищата.

В крайна сметка регулаторът позволи цена от 84,1 лева за мегаватчас.

Възобновяема енергия

Подобно на повечето европейски държави, и в България правителството се намесва със субсидиране на възобновяемите източници. Тази помощ се плаща от потребителите с добавката за зелена енергия от 0,011 стотинки за киловатчас, което формира около 7% от сметките за ток на битовите абонати.

Предвид факта обаче, че вече в страната почти са постигнати изискванията за квота на зелената енергия към 2020 г., изглежда даването на щедри субсидии и в бъдеще изглежда нелогично.

Въпреки това обаче при последното договаряне на цените през юли на потребителите в крайна сметка беше наложено да плащат 0,4 лева (0,27 долара) за kWh тарифа за соларна енергия за малките инсталации по покривите. Това е дори повече, отколкото е съответната тарифа в Германия – 0,18 евро (0,24 долара).

Няма логика България да подкрепя соларната енергия повече, отколкото Германия, при положение, че има с една трета повече слънце - около 1400 киловатчаса на квадратен метър годишно.

Няма как обаче да се избегне по-скъпото плащане за модернизация на остарялото оборудване, което и българските енергийни компании правят. Но страната разполага с опции да намали подобни увеличения. На първо време може да се създаде енергийна борса и да се увеличи вносът от съседните страни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

25
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 11 години
Никъде не е катастрофирала държавата : няма кой знае какъв проблем в нейните финанси а има и доста място за маневри чрез вземане на дълг . Искам да си отговориш обаче на въпроса : Защо САЩ излизат от Бретън Удската спогодба ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 1
trendline
преди 11 години
Mavi, мисля че държавата катастрофира челно. И аз се притеснявам за картината след изборите.*** така е като оставихме най-лошото от социализма и взехме най-извратеното от капитализма. разбира се и много външни фактори.До 1-2 години ще се върнем условно в положение 1945 година само че на друго еволюционно ниво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 11 години
гледа ли снощи "Референдума" ? Е Христина Вучева и Иван Нейков май изплюха камъчето :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 11 години
Бедна ни е фантазията след изборите, като се разнесе пушилката, каква картинка ще се разкрие! И в енергетиката, и навсякъде!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 7 rate down comment 1
trendline
преди 11 години
"Но процеса е необратим вече, скоро всички ще останем без работа, както и без държава". ++++++Deant от доста години вървим по този път. Ако те успокоява, след нас са Гърция, Италия, Испания и т. н. Ние сме от първите потънали защото сме от ниска база. На изброените ще им отнеме 2-5 години.Нали ви е ясно , че при фалит на НЕК ще платим ние всички едни 2-4 млрд.Пък и тука гледам да купуваме ток от Сърбия. Те плащат ли СО2 квоти, ВЕИ, т. е. при сходни условия и да закрием и българската енергетика. То друго не остана. И като ще я караме на внос на всичко , откъде пари за да го купуваме.Като слушаме *** съвети от Брюксел се докарахме да бъдем просяци на Европа. Една Албания се показа се държи по-мъжки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Ако това, което казваш е така, от тук следва, че повече от половината граждани в БГ ще фалират. Така си мисля, защото просто няма как доходите да скочат изведнъж толкова, че да могат да се покрият всички разходи за живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 11 години
Колега - не се поддавай на популистки напъни : тук е икономически форим и е добре да не си говорим с мантри . 1.Вземаш цената 2000 г. като база , слагаш натрупаната инфлация за периода до момента и си отговаряш надценена или подценена е цената на ел. енергията 2. Заместващите мощности който ще ни се налага да изградим ще се доста по скъпи от сега съществуващите - за справка "американските" централи са заместващи и виж каква им цената . Евентуален АЕЦ Белене или друга мощност също ще продава на доста солена цена 3.АЕЦ Козлодуй не може вечно да продава до стойности близки до себестойността защото това реално ще го декапитализика като всяко друго предприятие4.Целите за "зелена" енергия също ще се повишават - неизбежно е !И срещу всичко това се противопоставя тезата - има много корупция и тя надува цената - е със сигурност я надува : въпросът е с колко , и до колко този фактор може да се противопостави на изброените по-горе
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 0
edimi
преди 11 години
Стратегия трябва! Държавна. И Държавници с топки! Не политици!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Еми за мен тази система трябва да се разбие. По добре да фалира 1 тец или 2, отколкото НЕК и после, целата държава. Ей ги на ПЧИ дето ревете за тях - в действие. Мерси много на тези, които ги вкараха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 0
edimi
преди 11 години
Ние нека да имаме парички от тези упражнения, пък да видимдали ще сме на тъмно. ЩЕ си купуваме като трябва и ще си живеем като европейци. Разликата в цените на двете суровини е излишно да посочвам, нали? Да не говорим за работни места, газификации ако щеш, екология и к`вот` си поискаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още