fallback

75% от българите използват дебитните си карти за онлайн трансакции

Дигиталните портфейли са сред най-предпочитани методи за онлайн плащания при 46% от сънародниците ни, показва международно проучване

12:39 | 25.05.21 г.

Картовите плащания продължават да бъдат популярен метод за онлайн трансакции, като 75% от българските потребители са използвали дебитни карти за целта в последния месец. Този процент е почти сходен сред потребителите в Обединеното Кралство (71%) и значително по-висок в сравнение със страни като Австрия, Германия и Италия, където средно 40% използват дебитни карти за покупки онлайн. Това показва ежегодното проучване по поръчка на Paysafe, извършено от на Sapio Research „Изгубени в трансакциите“.

Анкетата е направена през март и април сред 8111 потребители от различен пол и възраст - в САЩ (2 хиляди), Великобритания, Канада, Германия, Австрия, България и Италия (по хиляда).

Изводите от проучването са, че има трайна промяна в нагласите на потребителите към безконтактните платежни методи в резултат на пандемичната криза, съобщиха от Paysafe, специализирана платформа за разплащания. От компанията коментират, че рязко са се променили начините, по които хората плащат, при ръст на обема на безкешовите плащания. Очаква се тази тенденция да продължи в голяма степен и след края на пандемията от Covid-19.

Дигиталните портфейли на свой ред са най-предпочитаната алтернатива на картовите плащания, като отново прави впечатление, че българите са активни техни ползватели – 46% сочат, че са плащали с дигитален портфейл през последния месец.

Сред основните причини за повишеното потребление на безконтактни методи за плащане е зачестилото онлайн пазаруване поради противоепидемични мерки, социалната дистанция и др. От всички запитани респонденти на глобално ниво, малко над 1/3 споделят, че значително са намалили физическото пазаруване в магазините и са заложили на онлайн покупки.

В същото време плащанията с безкешови методи позволяват много по-добра проследяемост на разходите, което за 36% от българите е било основна причина да ги предпочитат пред парите в брой при пазаруване, отчита проучването.

Сигурността на данните при онлайн плащания остава тема с приоритетно значение. В сравнение с миналата година днес потребителите са много по-уверени и спокойни за сигурността на финансовите си данни онлайн, като това може да се обясни с предпочитането на по-лесни и удобни за ползване платежни методи.

41% от българите са категорични, че биха приели всички необходими мерки за по-голяма сигурност при онлайн трансакции, а 31% считат за водещ баланса между удобство, сигурност и добра защита при плащания онлайн.

Колко често сте използвали безконтактен начин на плащане през последния месец (чрез карта, смартфон или преносимо устройство)?

Проучването отразява и още една тенденция, която всички следят с интерес – ще се върне ли на същото равнище физическото пазаруване? Сред българите 50% отбелязват, че дори след края на пандемията ще пазаруват толкова или дори по-често в магазини, колкото и преди Covid-19. По отношение на методите за плащане, за последния месец при пазаруване във физически магазин 57% от потребителите плащат в кеш, а само 22% - безконтактно, където е възможно.

                    Какъв процент от личните трансакции бихте извършили с пари в брой?

Интересна тенденция е, че ваксинационните програми няма да повлияят на решението на българите кога и колко често да пазаруват във физически магазини. 64% посочват, че ваксинацията няма да повлияе върху навиците им на пазаруване, и 31% от запитаните не планират да се ваксинират изобщо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:09 | 14.09.22 г.
fallback