Статията е подготвена с подкрепата на BenchMark Finance Воден от желанието да сме полезни на начинаещите трейдъри, екипът на Investor.bg стартира поредица от статии, които да покажат връзката между основните макроикономически показатели и валутните курсове.
В рамките на рубриката Първи стъпки във Forex ще се опитаме да дадем повече яснота за това как новините влияят на валутния пазар и кои са най-важните индикатори за състоянието на всяка икономика. Така ще бъде дадена основа на всеки, който има желание да се занимава с фундаментален анализ на валутния пазар.
Нивото на индустриално производство е един от най-важните показатели за състоянието на всяка икономика. Неговите промени са предвестник на измененията, които могат да се очакват от брутния вътрешен продукт, като поради този факт новините за индустриалното производство намират непосредствено отражение на валутния пазар.
В основния случай измерването на индустриалното производство се прави чрез два показателя – индекс на индустриалното производство и степен на натоварване на производствения капацитет.
Обхватът на индустриалното производство включва фабрики, мини и дружества за комунални услуги. В отделните държави има известни разминавания относно секторите, които попадат в този индекс, като на места има и отделно измерване на промишления сектор. По правило той е по-тесен и не включва продукцията на комуналните компании.
За да се пресметне коефициентът на използване на производствения капацитет, се използват данните за индустриалното производство заедно с различни измерители на степента на натоварване на мощностите. За целта в САЩ е приета базова година (2002), която се използва като 100%. Съответно измененията се изчисляват спрямо тази базова стойност.
Нивата на индустриалното производство и степента на използване на производствения капацитет се считат за почти съвпадащи индикатори. Причината за това е, че промяна в който и да е от двата показателя предизвиква подобна промяна в цялостната икономическа активност, или по-точно в БВП. Данните от доклада показват процентната промяна на годишна и месечна база, давайки допълнителна информация съответно за краткосрочните темпове на промяна и растеж на бизнес цикъла.
Федералният резерв на САЩ следи зорко данните от докладите за индустриалното производство и степен на използване на производствения капацитет, защото американската централна банка е наясно, че инфлацията се проявява първо на индустриално ниво.
Първата вълна при поскъпване се усеща първо от производителите и техните корпоративни клиенти. След това завишените разходи за стоките и техните материали ще се предадат надолу по веригата, резултирайки в по-високи цени на готовата продукция за обикновения потребител.
Характерно за индустриалния сектор е това, че той проявява най-силна непостоянност по отношение на номиналното производство по време на върховете и дъната на бизнес цикъла. Вследствие на това, големи промени в минали години са ставали предвестници на обрата на бизнес цикъла.