Делфийският икономически форум, който се проведе миналата седмица, събира държавни ръководители, представители на бизнеса и на академичните среди от цял свят, за да потърсят заедно решение на някои от най-належащите проблеми. Основните теми, застъпени в тазгодишното издание, са свързани с геополитическия ред, климата и околната среда, устойчивата икономика и финанси, социалното включване и технологичния напредък.
"Без значение дали става въпрос за магистрала, газова или железопътна инфраструктура, важното е да бъде от полза за възможно най-много хора", заяви председателят на Управителния съвет на "Главболгарстрой" Калин Пешов, който участва в панел, посветен на инвестициите в социалната и икономическа инфраструктура. Той допълни, че в "Главболгарстрой" има действащ етичен кодекс, който определя различни критерии при участие в обществени поръчки.
Фокус в разговора с гръцкия журналист Мария Николциу бе инвестиционнияти бизнес климат в страната ни, както и публично-частното партньорство като неделима част от инвестициите в инфраструктура. В дискусията бе обсъдена важността на инвестициите в социална и икономическа инфраструктура като два допълващи се елемента за постигането на една обща цел.
"Публичните инвестиции в социална инфраструктура, като училища, детски градини, болници, и в икономическа инфраструктура, като пътища, магистрали, електропреносна мрежа, не трябва да бъдат противопоставяни. Те са едно цяло, което носи полза на обществото", сподели в панел-интервюто с Николциу Пешов.
Председателят на УС на строителния холдинг коментира още и финансовата и законова рамка по отношение на инвестициите в България, отчитайки сериозното развитие на инвестиционния климат в страната: "Начинът на работа на държавната администрация се променя. Имаме общини, където успешно се прилага администрацията на "едно гише", подобренията са много. Ситуацията у нас няма нищо общо с това, което беше преди 15-20 години".
"България е силно ориентирана към чуждестранните инвеститори държава. В страната има голям брой висококвалифицирани кадри, които са изключително мотивирани да работят", каза още той. Сред основните теми на последното издание на форума бяха устойчивото развитие на Югоизточна Европа, свързаността в региона и коридорите за пренос на енергия.
Част от тези нови енергийни коридори е интерконекторът IBS, който свързва България и Сърбия, както и разширението на капацитета на газохранилището в Чирен, които се реализират именно от "Главболгарстрой". "Работим по обекти от критичната енергийна инфраструктура. Търсим и инвестиции, свързани с частни партньорства", коментира Пешов на форума в Делфи.
В компанията залагат на устойчив растеж и имат планове за развитие и в зелената енергия - фотоволтаични централи и проекти, свързани с водород.
Пешов добави, че компанията има офис в Брюксел, а до дни се очаква и откриването на офиса на ГБС във Вашингтон. В строителния холдинг залагат на устойчив растеж. „Ние сме социално отговорна компания. Изпълняваме проектите си по отговорен за обществото начин, така че бъдещите поколения да се гордеят с построеното от нас“, подчерта Пешов.