Какво се случва на пазара на земеделски земи и ще има ли полза от написването на Закон за комасацията – това ще обсъждат експерти по време на предстоящия Клуб Investor.bg на тема „Печеливши агростратегии при новата Обща селскостопанска политика”. Форумът ще се проведе на 28 април в Гранд Хотел София от 13 ч.
Възможно ли е да бъде намален делът на пустеещите земи? По темата размишлява един от участниците във форума - Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи.
"Пустеещите земи в България са около 4,2 млн. дка, което е значително висок дял спрямо обработваемата земя в страната. По данни на агроминистерството белите петна в България (ниви, за които собствениците не се интересуват) са около 1,2 млн. дка, но реално тези земи са около 5 млн. дка", заяви Петков.
Според него бихме имали реална представа за белите петна, ако ежегодно се сключват достатъчно голям брой споразумения между арендаторите за комасирано обработване на масивите, по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Към момента обаче този проблем не се отчита и се стимулира ползването на земеделска земя без правно основание, смята експертът.
Той посочи, че могат да се приложат два вида стимули за намаляването на пустеещите земи: въвеждане на данък или такса за собствениците и така те да се заинтересуват от нивите. Това би трябвало да е местен данък. Друга мярка - финансово стимулиране на собствениците. Според Борислав Петков обаче така няма да се постигне търсеният ефект – да намалеят пустеещите земи.
По повод обещания от агроминистъра Димитър Греков Закон за комасацията Петков заяви, че, ако има такъв закон, той трябва да регламентира задължителното участие на собствениците в процеса.
Повече подробности по темата, както и мненията и на други експерти ще научите по време на Клуб Investor.bg.