fallback

Илюзия ли е справедливостта на Общата селскостопанска политика?

Не бива да се противопоставят малките и големите в селското стопанство, призоваха производители по време на дебат, организиран от Клуб Investor.bg

11:37 | 09.05.13 г. 3

Реформата в Общата селскостопанска политика все още е тема на разговори между основните институции в Брюксел – Европейския парламент, Европейската комисия и Съвета на министрите. На този етап окончателни решения няма и дори тези моменти, смятани за одобрени, може в последния момент да бъдат променени.

Едно от тях например е таванът на директните плащания, коментира европейският депутат Мария Габриел по време на дискусията „Готови ли сме за прилагането на Общата селскостопанска политика (2014 – 2020), организирана от Клуб Investor.bg. Последните новини от Брюксел са, че таванът на директните плащания вероятно ще бъде определян на национално ниво. Това означава, че може да бъде избран лимит, който да не засегне нито един производител. 

Според евродепутата обаче именно таванът на директните плащания и мерките за „озеленяването” на стопанствата са сред основните оръжия за запазването на бюджета на Общата селскостопанска политика, на фона на орязването на средствата по останалите европейски инициативи.

Целта на всички промени е да направят ОСП по-опростена, по-справедлива и "по-зелена”, коментира още евродепутатът. Габриел обаче изрази и своите опасения дали се върви по „правия път”, като се отчитат спецификите на всички 28 държави в общността.

Каква справедливост има в ОСП, попита от своя страна главният секретар на Българския асоциация на фермерите Теодор Иванов и посочи, че земеделците у нас взимат три пъти по-малки субсидии от своите колеги в „старите” страни в ЕС. Освен това европейската политика в областта води началото си от 1962 година, а България се ползва от субсидиите едва в последните пет години.

Той препоръча и при определянето на таван за директните плащания да бъде чута думата на браншовите организации.

Европейският депутат Мария Габриел отхвърли и тезата, че 2014 година може да се окаже нулева година за европейските субсидии, заради липсата на решение за бюджета на общността през следващия програмен период и липсата на програма на българските власти. За нея правилото n+2 означава, че и през следващата година ще имаме субсидии от минали години, но това не бива да успокоява българските власти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:39 | 14.09.22 г.
fallback