Либерализацията на енергийния пазар може да реши в голяма степен въпроса със скъпата електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) – най-вече от вятър и слънце, която сега е с най-високи изкупни цени. Тази теза обедини лекторите в състоялия се на 2 юни в х-л „Хилтън“ Клуб Investor.bg на тема „Развитието на ВЕИ – инвестиции, възможности, поглед от различни страни“.
Старши икономистът от Институт „Отворено общество“ Георги Ангелов същевременно отбеляза, че както огромното мнозинство от хората в България нямат възможност да си купят скъпи къщи и автомобили, така и страната ни не може да си позволи да развива производството на електроенергия от вятър и слънце в степен, както богатите държави от ЕС. Според Ангелов „зелената“ електроенергия трябва да спечели мястото си на пазара чрез (евентуални) предпочитания на потребителите (граждани и бизнес), а не да се насърчава по непазарен начин чрез преференциални цени.
Бившият зам.-министър на енергетиката Илко Йоцев даде пример, че изградените от неговата фирма „Био Пауър“ две когенерационни централи, работещи с биомаса и биогаз, досега не са ползвали преференциални изкупни цени на енергията и въпреки това сравнително бързо са се изплатили.
Председателите на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов и на Асоциацията на производителите на екологична енергия Велизар Киряков изразиха становище, че при намаляване на регулациите от страна на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и постепенното поевтиняване на соларните панели и вятърните турбини, цените на електроенергията от тези източници след години почти ще се изравнят с тези на тока от конвенционалните централи.
Какво казаха лекторите при оживения дебат може да видите и чуете по-подробно по-долу.
Снимки от събитието може да разгледате тук
Клуб Investor.bg се осъществява благодарение на: Генерален спонсор: Emporiki bank Credit Agricole Group С подкрепата на Дженеръс Ауто и Енемона