Към момента много трудно някой може да направи реална оценка на един жилищен имот. Това е така, защото много от законите, по които се движим, не се спазват. Това мнение сподели Марио Захариев, председател на Съвета на директорите и изпълнителен директор на ФеърПлей Интернешънъл (FPI), по време на най-новото издание на Клуб Investor.bg, което бе посветено на жилищните имоти.
Има много въпроси във връзка с това кои закони се спазват, за да можем реално да остойностим жилището, коментира той.
„Категорично смятам, че могат да се намерят и по-ниски цени, но това не са реални цени на завършени обекти, това са рискови цени, проекти, (за) които плащайки по-ниско, всеки носи своя риск“, добави Захариев.
Той каза, че както банките калкулират риска в своите кредитни продукти, така и предприемачите трябва да смятат риска, който вече е „коренно различен риск от това, което беше последните 10 години в условията на растящ пазар и благодарение на големия недостиг“.
Горе-долу статистиката, доколкото я имаше, през 1995 г. показваше, че в София са необходими 60-70 хил. жилища за обновяване на стария жилищен фонд и за да се посрещнат нуждите на новите жители, които идват от провинцията, каза той.
„В момента статистиката не я знам точно, но при всички положения има някакво насищане, бих казал и пренасищане“.
От друга страна, Атанас Гаров, изпълнителен директор на Colliers International за България, каза, че всеки един имот би могъл да бъде оценен. За целта е необходимо да се анализира всеки един детайл от търсенето и предлагането в малко повече подробности.
Още от Клуб Investor.bg:
Т. Тошев: Манипулирането на цените на имотите - твърде невъзможно
А. Гаров: Достигнахме дъното на жилищните цени
Цв. Тасева: Ниските цени – фокус на търсенето на жилища у нас
Г. Гълъбов: 100% ипотека само с допълнително обезпечение
Арх. Диков за създаването на „нормален пазар“ на жилища в България
2010 – годината на наемите на жилищния пазар у нас
Снимки от събитието може да видите тук
Клуб Investor.bg се осъществява благодарение на:
Генерален спонсор: Emporiki bank Credit Agricole Group
С подкрепата на: Johnnie Walker, Eucerin, Bulvaria, Euroins и със специалното участие на Енемона
Свързани компании:
преди 14 години Всичко което казва тоя човек е в посока прехвърляне на риск, разноски и отговорности към купувачи и собственици ----------------------------pederator,и ти си един разбирач... :) Ами много ясно, че цялата сметка накрая я плаща купувача. Много си е прав човека - всеки бизнес си калкулира риск, не само банкери и строителни предприемачи. И този риск се отразява в крайните цени... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години След изслушване на "аз не знам" речта му ми стана смешно - какво търси този "професионалист" в бранша освен да навива хората че цените трябва да са по-високи?! Особено тирадата как предприемача трябвало да иска премия за риск (!!!) - престъпното оправдание на банките, нямам думи. Какъв е тоя предприемач ако не е способен да поеме риск?! Туй да не е благотворителност, това е бизнес и негодните да се справят ще отпаднат по волята на пазара. Всичко което казва тоя човек е в посока прехвърляне на риск, разноски и отговорности към купувачи и собственици - егати "бизнесмена" смешен хахахаха :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години "Категорично смятам, че могат да се намерят и по-ниски цени, но това не са реални цени на завършени обекти, това са рискови цени, проекти, (за) които плащайки по-ниско, всеки носи своя риск, добави Захариев."за да се посрещнат нуждите на новите жители, които идват от провинцията, каза той."Пълни глупости. Цената е много лесно да бъде изчислена на база наемните нива в конкретния район - те от своя страна са базирани на платежоспособното търсене (т.е. възможността така оценено НИ да бъде и обект на сделка въобще). Както добре видяхме - риска за купувача съществува винаги - при липсата на каквито и да е наказания за измамниците.Колкото до "новите жители от провинцията" - от София вече се изнесе доста народ и е добре децентрализацията да продължава. Ненормално е някой да я иска въобще! отговор Сигнализирай за неуместен коментар