Американският президент Барак Обама се опита да успокои изнервената след терористичното нападение миналата седмица в Калифорния американска общественост, като направи обръщение, което да даде светлина върху действията на правителството срещу увеличаващата се заплаха, пише The New York Times.
Терористичните действия в Париж и Сан Бернардино са били вдъхновени, но не извършени от „Ислямска държава“, заяви от Овалния кабинет Обама.
„Терористичната заплаха навлезе в нова фаза. Аз зная, че след толкова много война много американци се питат дали не сме се сблъскани с раково образувание, за което няма лечение. Заплахата от тероризма е истинска, но ние ще я преодолеем“, заяви Обама.САЩ са готови да унищожат всяка терористична заплаха, включително и „Ислямска държава“ , заяви американският президент. „Заплахата от тероризма е реална , но ние ще я преодолеем. Ние ще унищожим „Ислямска държава“ или която и да е друга организация, която се опитва да ни навреди. Има нещо, което Конгресът на САЩ може да направи още сега. Ако Конгресът , както мен, смята, че ние участваме във войната против ИДИЛ, той трябва да гласува за разрешение да се продължат военните действия срещу тези терористи“, заяви Обама.
В същото време американският президент призова технологичните компании да работят заедно със органите на реда в САЩ с цел предотвратяването на използването на социалните мрежи и криприращите технологии от терористи, предаде Bloomberg.
„Аз ще призова високотехнологичните лидери и органите на реда да направят по-трудно за терористите да използват технологии, за да избягат от правосъдието“, заяви Обама.
Държавният глава призова и за по-строг контрол над оръжията в САЩ в светлината на стрелбата в Калифорния. „Като за начало Конгресът трябва да обезпечи това, никой, присъстващ в списъка за забрана на полети, да не може да си купи пистолет. Какъв би могъл да е аргументът да се позволи на терорист да си купи полуавтоматичен пистолет? Това е въпрос на национална сигурност“, заяви Обама.
Същевременно американският президент подчерта, че САЩ не трябва да се въвличат в мащабна война в Сирия и Ирак.
Речта на президента нямаше за цел да обяви нова стратегия или нова политика в борбата с терористичната заплаха в САЩ или чужбина. По-скоро тя беше насочена да информира американците относно продължаващите усилия на президентската администрация и да призове гражданите на САЩ да не се поддават на страха.