Цените на храните в световен мащаб се понижиха за пети пореден месец през септември, достигайки най-ниското си ниво за последните 3 години, като зърнените култури поевтиняват заради очакванията, че добивите от царевица и ориз ще надхвърлят търсенето, съобщи Bloomberg.
Индексът на 55 храни, изчисляван от базираната в Рим Организация за земеделие и прехрана, се е понижил до 199,1 пункта от коригираните 201,4 пункта през август, се посочва в неин доклад, публикуван днес. Индексът достигна рекордно високите 237,9 пункта през февруари 2010 г., а настоящото му ниво е най-ниското септември 2010 г.
Спадът в цените на храните е подхранван от поевтиняването на зърнените култури с 6,1%, докато всички останали негови компоненти повишават стойността си начело със захарта, посочват от организацията. През миналата седмица от световния съвет по зърното обявиха, че световният добив на царевица ще нарасне до 943,2 млн. тона през земеделската 2013-2014 г. при добити 862,9 млн. тона за предходните 12 месеца.
„Резкият спад през септември идва след вече значителното понижение, регистрирано през предишните 2 месеца, отразявайки принципно благоприятната прогноза по отношение на предлагането, особено при царевицата и ориза“, подчертаха от Организацията за земеделие и прехрана.
Подиндексът на агенцията към ООН за зърнените култури се е понижил до 197,7 пункта през септември, след като през август намаля със 7,5% до 210,6 пункта, а нивото му е най-ниското от август 2010 г.
В отделно свое съобщение от организацията понижават прогнозата си за добива на зърнени култури през 2013 г. с 3,1 млн. тона до 2,49 млрд. тона заради свиването на прогнозата за добива на пшеница. Новото предвиждане обаче все още чертае ръст от 7,7% спрямо добитите през 2012 г. 2,31 млрд. тона зърнени култури.
Прогнозата за пшеницата бе понижена с 5,2 млн. тона до 704,6 млн. тона. Цените на пшеницата на световните пазари са останали до голяма степен без промяна през септември спрямо август заради нарастващото търсене и понижената прогноза за реколтата в южното полукълбо, отчитат от Организацията за земеделие и прехрана.
Подиндексът ѝ за захарта се е повишил с 1,8% до 246 пункта, след като неблагоприятните климатични условия затрудниха прибирането на реколтата в централните южни райони на Бразилия, която е най-големият световен производител на подсладителя. Нарастващото търсене в Индия заради заради предстоящия празничен период осигурява краткосрочна подкрепа за цената, обясняват от агенцията.
Подиндексът за цените на месото е нараснал с 0,9% до 175,7 пункта, докато този за растителните мазнини е добавил 0,4% до 186,3 пункта. Индексът за цените на млечните продукти се е повишил с 0,7% до 240,7 пункта.
Общата сума по внасяните хранителни стоки за целия свят вероятно ще остане стабилна през 2013 г. в размер на около 1,094 трлн. долара, след като по-евтината захар и растителните мазнини компенсират нарасналите цени на млечните продукти, рибата и месото, прогнозираха през юни от Организацията за земеделие и прехрана.