fallback

Световен регулатор изисква от 4 големи банки да заделят допълнителен капитал

Поддържането на повече резерви ограничава средствата за кредитиране, но означава, че и по-малко пари са изложени на риск

11:21 | 02.11.12 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Бордът за финансова стабилност, международен регулатор, е инструктирал Citigroup, Deutsche Bank, HSBC и JPMorgan Chase да заделят повече капитал в сравнение с конкурентите си като резерв, съобщи ВВС.

Четирите кредитни институции ще трябва да поддържат с 2,5 процентни пункта повече собствен капитал като част от активите вместо препоръчания по принцип буфер от 7%, залегнал в споразумението Базел III.

Barclays и BNP Paribas са посъветвани да заделят с 2 процентни пункта над минималното изискване, докато за 8 други системно важни банки инструкцията е за увеличение с 1,5 процентни пункта.

Бордът за финансова стабилност е специализираното звено на групата на 20-те най-развити държави, като инструкциите му идват преди срещата на финансовите министри на страните в Мексико в края на седмицата, където те ще обсъждат какво още трябва да се направи, за да бъдат защитени данъкоплатците от безотговорното поведение на банките.

Според институцията скандалите напоследък показват, че рисковете не са били подсигурявани по адекватен начин.

Четирите банки са в списъка от 28 кредитни институции, за които се смята, че са прекалено големи, за да бъдат оставени да фалират, и поради тази причина трябва да разполагат с по-сериозен финансов буфер от малките банки, които не са толкова значими в световен мащаб.

Списъкът с големите банки на Борда за финансова стабилност вече не включва Lloyds, Commerzbank и Dexia, тъй като активите им са намалели като обхват и размер.

Запазването на повече резерви ограничава средствата за кредитиране на банките, но означава също, че и по-малко пари са изложени на риск.

Отпускането на кредити в огромен мащаб бе основната причина за международната кредитна криза преди 5 години, която наложи правителствата да похарчат значителни средства, за да облекчат ситуацията.

Препоръките на Борда за финансова стабилност ще влязат в сила от 2016 г., но преди това ще бъдат преразгледани още два пъти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:41 | 09.09.22 г.
fallback