fallback

Новото оръжие за масово нарушаване на доставките на Путин - казахстанският петрол

Руски съд нареи на Каспийския тръбопроводен консорциум да спре доставките за 30 дни

15:12 | 10.07.22 г. 8

Руският президент Владимир Путин. Снимка: Bloomberg LP

Русия заплашва да използва петрола от съседен Казахстан като оръжие срещу европейските страни, които подкрепят Украйна. Съдебно нареждане този месец за затваряне на терминала за износ на Черно море за един месец е ясно предупреждение за Европа за влиянието на Русия, пише Bloomberg.

Във вторник руски съдия от град Новоросийск на черноморското крайбрежие нареди на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК) да спре доставките за 30 дни. Прекратяването на операциите беше замислено като наказание за множество „документирани пропуски“ по Плана за обработка на петролни разливи на КТК, които компанията трябва да поправи до края на ноември.

Петрол

Макар че съоръжението се намира в Русия, около 90% от суровия петрол, който минава по него, идва от Казахстан. Това го превръща в идеално оръжие в арсенала на президента Владимир Путин за причиняване на икономическа болка на противниците му. Спирането на КТК ще елиминира 1,5 млн. барела дневно от така необходимия суров петрол за световния петролен пазар, като в същото време почти няма да засегне собствените потоци на Русия.

Путин, разбира се, не е заявил открито, че това е целта му. Използването на областни съдилища за спиране на петролните потоци дава на Кремъл приемливо основание да отрича. Но процесът следва позната схема.

Първоначалната проверка на процедурите за обработка на петролни разливи на експортния терминал беше наредена от руски вицепремиер, чийто опит напоследък е бил свързан със секторите на земеделието и регистрацията на земи, което поражда подозрение, че зад нея има политически мотив.

Русия има история в използването на съдилищата за политически цели. Да си спомним само преследването на TNK-BP и на чуждестранните ѝ ръководители през 2008 г. преди придобиването в крайна сметка на петролното дружество от подкрепяната от държавата „Роснефт“, опита на BP с нейното газово находище Ковикта в Сибир или многобройните препятствия пред проекта за втечнен природен газ „Сахалин 2“, чиято кулминация беше придобиването от „Газпром“ на мажоритарен дял в операциите през 2006 г.

Петрол

Експортният терминал КТК преживя поредица от неблагоприятни събития, откакто руски войски навлязоха в Украйна. В края на март терминалът беше частично затворен за един месец, след като буря повредила терминалното оборудване. После в средата на юни работата му отново беше прекъсната за проверка на околните води, при която бяха открити няколко мини от Втората световна война.

Две трети от изнасяния по КТК петрол обичайно достига до Европа, като значителни обеми се насочват към Централна Европа чрез тръбопроводи от италианското пристанище Триест. Последиците особено за средиземноморския пазар на суров петрол, където предлагането вече е най-затегнато от години, биха били сериозни.

Общият месечен износ от Азебрайджан, Казахстан, Либия, Северно море и Западна Африка, всички големи доставчици за Европа, е намаляло с над 1 млн. барела дневно през юни, сочат данни от проследяването на танкерите, с които Bloomberg разполага.

Петрол

Износът от Либия е намалял почти наполовина от средното ниво миналата година и изглежда ще продължи да се свива и този месец, тъй като страната отново е обхваната от безредици. Подобно на КТК суровият петрол от Либия е лек и сладък, което означава, че е с ниско съдържание на сяра и лесно може да се превръща в транспортни горива. Това го прави привлекателен в момента и трудно заменим.

Заплахата от спиране на доставките по КТК ще виси над петролния пазар поне до понеделник, когато съд в Краснодарска област, където се намира терминалът, трябва да изсуша възраженията на компанията срещу съдебното  решение. Това поражда надежди, че нарушаването на доставките може да бъде избегнато, но няма гаранция, че обжалването от КТК ще бъде успешно.

Дори забраната да бъде отменена, Русия изпраща ясно предупреждение на Европа, че може да наруши потоците на суров петрол почти по собствено усмотрение и че е готова да нанесе крайни икономически вреди на съседите си в процеса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:01 | 13.09.22 г.
fallback