САЩ и техните съюзници обмислят таван на руския петрол в рамките на между 40 и 60 долара за барел, пише Bloomberg, позовавайки се на свои източници. По време на своята среща в Германия в край на юни лидерите на страните от Г-7 се разбраха да ограничат цената на руския петрол, за да свият и приходите, които получава Москва от търговията.
Таван от 40 долара би бил прекалено нисък, смятат в Белия дом. САЩ настояват, че Западът трябва да намали приходите на Москва, но непремерена мярка би довела до дисбаланс на пазарите и до пик на цената на петрола.
Досега САЩ се въздържаше от действия в тази насока, но сега усилията са много активни, посочват още източниците на Bloomberg.
Анализатори още след заседанието на Г-7 коментираха, че да се представи идеята е много по-лесно, отколкото да бъде реализирана. Разгледани бяха различни опции, сред които и забраната за застраховка на корабите, които пренасят руски петрол, ако цената е над определен таван. Една от спънките обаче може да се окаже ЕС - след седмици на дискусии общността въведе ембарго срещу руския петрол, а промяна в пакета санкции ще изисква отново пълно мнозинство при гласуването.
На този етап САЩ и Великобритания са готови веднага да въведат забраната за застраховане на кораби, превозващи руски петрол над определена цена.
Таван на цената на руския петрол зависи до голяма степен от пазарите. В момента цената на сорта Брент се движи около 100 долара за барел, а клиентите на руските петролни компании плащат около 80 долара за барел за руските сортове. Информация за продажбата на петрол обаче е много по-трудна за намиране след началото на военната инвазия в Украйна, пише още Bloomberg.
Според анализаторите таван на цената на руския петрол трудно може да бъде определен заради ниските разходи за добив на руската суровина. Според тях дори и при 30 долара за барел руските компании ще бъдат на печалба.
Дори и при ограничените покупки от част от клиентите на Русия, страната все още получава по около 600 млн. долара на ден от търговията с петрол. Москва намери нови пазари в Китай - страната удвои разходите за покупка на руски петрол, газ и въглища в периода март - май. Индия също купува повече руски енергийни суровини.