Сърбия е на първо място сред страните от Западните Балкани по обем на златните резерви, депозирани в централната банка, съобщава EurActiv, цитирайки последни данни.
В същото време китайският миннодобивен гигант Zijin, който управлява най-голямата медна мина и леярна в Сърбия, е продал 5,74 тона злато на Националната банка на Сърбия през последните три години и половина, обяви компанията.
Zijin е добила, продала и доставила 852 кг злато през последните шест месеца.
„Цялото количество добито злато, съгласно сръбските закони, трябва първо да бъде предложено на Националната банка на Сърбия и само ако тя откаже да го купи на пазарната му цена, можем да поискаме разрешение да го изнасяме. Това засега не се е случило, което означава, че златото, добито от компанията, остава в Сърбия“, обяви Zijin.
Според последните данни с 38,1 тона златни кюлчета Сърбия е водещата страна в региона и на 54-о място в света по отношение на златото, депозирано в хазната на централната банка по данни на World Gold Council. През 2016 г. в хазната е имало 17,9 тона злато, като тогава страната е била на 62-о място в света по златни резерви. Тогава също е била регионален лидер, казва Zijin.
Северна Македония е на второ място на Западните Балкани с резерви от 6,9 тона злато, следвана от Албания с 3,1 тона и Босна и Херцеговина с 3 тона по последни данни на World Gold Council. Черна гора е на последно място с 1,09 тона злато.
България, която не е включена в класацията, тъй като не е част от региона, е имала 40,8 тона златни резерви към май тази година, показват данни на World Gold Council.
Към 4 юли един килограм злато струваше 58 119,62 долара.