Европейският съюз, Египет и Израел се договориха за доставки на повече природен газ на блока като част от усилията му да намали вноса си от Русия след инвазията в Украйна, съобщава Bloomberg.
Трите страни подписаха меморандум за разбирателство в Кайро в сряда, който ще включва израелски газ, който да бъде втечняван в египетски преработвателни централи, преди да бъде доставен в ЕС.
„Днес градим история“, каза израелският енергиен министър Карине Елхарар. „Това е невероятен момент, в който малък Израел става значим играч на световния енергиен пазар“.
Нападението на Владимир Путин над Украйна предизвика международно осъждане, а купувачите на руски газ се опитват да си осигурят алтернативни доставки. ЕС е внасял около 40% от доставките си на газ от Русия миналата година и ще трябва да използва няколко източници на гориво – както и да увеличи производството от възобновяеми източници – за да отговори на търсенето.
Подписването на споразумението в Кайро е част от серия дипломатически ходове на европейските страни да си гарантират ангажименти от производители на газ в цял свят. Енергийният гигант Eni води преговори, за да увеличи потоците на египетски газ към Италия и Европа, съобщи Bloomberg в сряда.
Споразумението ще „насърчи“ европейските компании да инвестират в газови проекти в Израел и Египет, посочва израелското правителство. Споразумението има срок три години и може да бъде подновено за още две.
„Изключително благодарна съм, че в момента обсъждаме този забележителен проект – че сте готови да увеличите доставките на газ към ЕС през Египет“, каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в изявление във вторник.
Газът на Израел в момента обслужва основно местния пазар, както и съседни Египет и Йордания. Израелските износители увеличиха потоците към Египет тази година, макар че не е ясно колко от този обем се изпраща по-късно от централните за втечняване в Идку и Дамиета през Средиземно море към Европа.
Газовата индустрия на Израел процъфтява през последното десетилетие след откриването на огромни крайбрежни полета като Левиатан и Тамар. От меморандума ще спечелят Chevron, Shell и TotalEnergies, пишат анализатори на Barclays в коментар в сряда. И трите компании имат дялове в газови проекти в Израел или Египет.
Споразумението също така „подготвя сцената“ енергийни компании да инвестират в проекта Левиатан, който се управлява от Chevron, и да увеличат годишния капацитет до 21 млрд. куб.м. от 12 млрд. куб.м., посочват от Barclays.