Цената на суровия петрол намалява в петък, но въпреки това се насочва към шести пореден седмичен ръст, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещи общото название ОПЕК+, одобриха умерено увеличение на добива. То обаче не успя да разсее опасенията за нарастващ дефицит на предлагането, съобщава Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поевтинява с 0,41%, или 0,48 долара, до 117,13 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намалява С 0,48%, или 0,57 долара, до 116,30 долара за барел.
В четвъртък картелът одобри увеличение от 648 хил. барела дневно за юли и август, с което изтегли по-рано края на историческите намаления в добива, наложени по време на пандемията. Увеличението се равнява на едва 0,4% от световното търсене на горива за следващите два месеца. Преди заседанието имаше спекулации, че Саудитска Арабия може да увеличи добива значително повече и че Русия може да бъде премахната от месечните уговорки на организацията.
Това не се случи, в резултат на което WTI поскъпна с 1,4% в предходната сесия. Шестмесечният ценови възход на щатския сорт - най-дългият от над десетилетие - изглежда е напът да продължи. Доклад, показващ, че щатските резерви на суровината са намалели повече от очакваното миналата седмица, също подчерта нарастващия дефицит на предлагането.
Решението на ОПЕК+ бе взето ден след като Европейският съюз (ЕС) одобри частично ембарго върху руския внос на петрол. То би могло, на практика, да означава 132 хил. барел дневно повече за всеки месец от Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Кувейт и Ирак, написаха анализатори от Citigroup Inc. в своя бележка.
"Одобреното увеличение изглежда голямо на хартия, но реално е малко вероятно групата да успее да достигне целта си за продукция", смята Уорън Патерсън, ръководител по суровинни стратегии в ING Groep NV в Сингапур.
Възходящите движения на пазара на "черно злато" тази година са подкрепени от възстановеното търсене след отварянето на икономиките, докато руската инвазия в Украйна ограничи доставките от един от трите най-големи производители в света.
Резултатът от заседанието на ОПЕК+ не оказа и голямо влияние върху структурата на петролния пазар. Той продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер на 2,60 долара за барел спрямо 2,73% в края на сесията в сряда.
Щатските резерви на суровината са намалели с около 5,1 млн. барела миналата седмица, което е над медианните прогнози за спад от 2,1 млн. барел, показаха данните на Администрацията за енергийна информация, публикувани в четвъртък.
*Към 09:31 ч. българско време