Петролът продължава да поскъпва в четвъртък, след като официалната статистика в САЩ показа в сряда, че щатските стратегически резерви на суровината са намалели през миналата седмица.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,23%, или 0,26 долара, до 114,29 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 0,33%, или 0,37 долара до 110,7 долара за барел.
В предходната търговска сесия "черното злато" записа първото ценово увеличение за седмицата, след като данните на Администрацията за енергийна информация в САЩ показаха, че щатските резерви на петрол са намалели както на национално ниво, така и в ключовия хъб за съхранение в Кушинг, докато производството в рафинериите от Персийския залив достигна най-високото си равнище от януари 2020 г. На фона на увеличеното производство запасите на горива са намалели с по-бавен темп спрямо предходните седмици, което е сигнал за известно облекчение на вече затегнатия пазар.
"Пазарът на петрола продължава да е затегнат и изглежда, че цените ще продължат да се покачват", каза Едуард Мойа, старши пазарен анализатор в Oanda, цитиран от Bloomberg.
Пазарът на "черно злато" преминава през силна волатилност от края на февруари, когато Русия навлезе в Украйна, а Китай преминава през най-лошия си пандемичен период от пролетта на 2020 г. Външният министър на Саудитска Арабия заяви, че страната е направила, каквото е могла за пазара, добавяйки, че няма недостиг на суровината.
Войната в Украйна влошава проблемите на веригите на доставка и ускорява инфлацията на световно ниво, като цената на горивата на дребно в САЩ надминава рекордните равнища. Големият щатски износ на бензин също свива вътрешните запаси на фона на предстоящия летен сезон, който започва този уикенд.
В сряда външният министър на Саудитска Арабия принц Фейсал бин Фархан посочи по време на Световния икономически форум в Давос, че "предлагането на петрол в момента е сравнително балансирано". "Кралството направи, каквото можа", допълни ресорният министър.
САЩ водят координирано със съюзниците им освобождаване на стратегически резерви на петрол в опит да се озапти инфлацията. В най-скорошното си обявление енергийното министерство на страната заяви, че предлага 40,1 млн. барела предимно от суров петрол, примесен със сяра.
*Към 09:55 ч. българско време