Големите петролни компании започнаха да взимат надмощие над своите акционери активисти, които настояват за смяна на фокуса на работата и обръщане внимание на климатичните промени, пише в анализ Ройтерс. Агенцията се позовава на резултати от акционерни събрания в последните седмици.
В BP например само 12% от акционерите гласуваха в подкрепа на ускоряване на енергийния преход на компанията спрямо 21% през миналата година.
Годишната среща на компанията се проведе на 12 май. 42% от акционерите на ConocoPhillips подкрепиха целите за намаляване на въглеродните емисии спрямо 58% през миналата година.
На този етап компаниите отказват коментар на резултатите от проведени общи събрания. По-късно този месец ще се проведат и срещите на акционерите на Exxon, Chevron и Shell, които ще бъдат следени с интерес от анализаторите.
Какво се промени? На този етап компаниите успяват да убедят своите акционери, че климатичната криза може да почака, докато се реши енергийната криза, породена от войната в Украйна, посочва Ройтерс.
За много компании климатичните цели започват да изглеждат прекалено рестриктивни. Акционерите в големите банки също гласуваха за леко отдръпване по време на събранията им през април.
За еколозите обаче геополитическото напрежение дава удобно извинение да не бъдат отлагани политиките за климата. В САЩ и политиците също имат пръст в тези гласувания - в Тексас например републиканците поддеха широка кампания, че компаниите не могат да носят толкова голяма отговорност за опазването на климата.