fallback

ЕС може да предложи на Унгария и Словакия изключениe от руското петролно ембарго

Двете страни са силно зависими от горивото от Русия, а Будапеща не е склонна да отстъпи от позициите си

13:47 | 02.05.22 г. 13

Европейската комисия може да пощади Унгария и Словакия от ембаргото за закупуване на руски петрол, което в момента е в процес на подготовка, защото се опасява колко зависими са двете страни от руското гориво, твърдят двама представители на ЕС, цитирани от Ройтерс.

Очаква се във вторник комисията да завърши работата по следващия си пакет санкции срещу Русия заради нападението ѝ срещу Украйна. В него може да бъде включена забрана за покупката на руски петрол, износът на който е основен източник на приходи за Москва.

Унгария, която е силно зависима от руския петрол, многократно е казвала, че няма да подпише санкции, свързани с енергетиката. Словакия също е сред страните в ЕС, които най-много разчитат на руските изкопаеми горива.

По-рано днес Bloomberg писа, че представител на правителството на Виктор Орбан е казал, че Унгария ще бъде готова да наложи вето на санкциите срещу петролната индустрия на Русия, ако мерките ограничават възможността на Будапеща да внася енергия.

„Тъй като такива решения изискват единодушие, няма смисъл комисията да предлага санкции, засягащи природния газ и суровия петрол, които биха ограничили унгарските поръчки“, каза началникът на кабинета на унгарското правителство Гергели Гуляш, пише още Bloomberg.

За да запази 27-членния блок единен, ЕК може да предложи на Словакия и Унгария „изключение или дълъг преходен период“, посочват представители на ЕС.

Петролното ембарго вероятно все пак ще бъде въведено поетапно, най-вероятно от началото на следващата година, допълват те.

Европа е дестинацията за почти половината от руския износ на суров петрол и петролни продукти. Това осигурява на Москва огромен източник на приходи, който според страни като Латвия и Полша трябва да бъде орязан, за да спре финансирането на военните действия в Украйна.

Като цяло ЕС зависи от Русия за 26% от своя внос на петрол, но зависимостта варира в различните държави.

Словакия и Унгария, и двете по южния маршрут на нефтопровода „Дружба“, доставящ руски петрол до Европа, са особено зависими, като са получили съответно 96% и 58% от суровия си петрол и петролните си продукти от Русия миналата година, сочат данни на Международната агенция по енергетика.

Германия, най-големият купувач на руски петрол в ЕС, в последните дни каза, че може да се справи с петролно ембарго, след като първоначално се съпротивляваше от страх от икономически щети.

Германският заместник-канцлер Роберт Хабек днес каза, че все още няма единство сред страните от ЕС за петролното ембарго.

„Не знам дали петролното ембарго е неизбежно“, каза той пред репортери. „Чувам различни неща и говоря с колегите си за различни варианти."

Орбан, който миналия месец беше преизбран, нарече санкциите срещу руската енергия неговата „червена линия“. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:29 | 13.09.22 г.
fallback