fallback

Енергийните министри в ЕС ще обсъдят кризата с доставките на руски газ

Те ще проведат спешна среща, докато блокът търси път към общ отговор към исканията на Москва

10:15 | 02.05.22 г. 1
Автор - снимка
Създател

Енергийните министри от страните от Европейския съюз провеждат спешен разговор днес, докато блокът обмисля общ отговор към искането на Москва европейските купувачи да плащат за руски газ в рубли, или доставките им ще бъдат спрени, предава Ройтерс.

Русия спря доставките до България и Полша миналия месец, след като двете страни отказаха да изпълнят условието за плащането.

Тези страни вече планираха да спрат да използва руски газ тази година и твърдят, че могат да се справят със спирането, но това повиши опасенията, че други страни от ЕС, включително силно зависимата от газовите доставки Германия, могат да са следващите.

Освен това заплаши да доведе до пробив в единния фронт на ЕС срещу Русия, предвид неразбирателството между държавите за това кои са правилните действия в случая.

Предвид множеството европейски компании, чиито крайни срокове за газови плащания изтичат по-късно този месец, страни от ЕС са притиснати да изяснят дали фирмите могат да продължат да купуват гориво без да нарушават санкциите срещу Русия, свързани с инвазията ѝ в Украйна.

Москва твърди, че чуждестранните купувачи на газ трябва да депозират евро или долари в сметка в частната руска банка „Газпромбанк“, които трябва да бъдат обменени в рубли.

Европейската комисия каза на страните, че съобразяването с руската схема ще наруши санкциите на ЕС срещу страната. Освен това предложи държавите да извършват плащания в съответствие със санкциите, ако обявят плащането за завършено, след като е направено в евро и преди конвертирането му в рубли.

След България, Дания, Гърция, Полша, Словакия и други миналата седмица настояха за по-ясни съвети, а Брюксел изготвя допълнителни насоки.

В петък Русия каза, че не вижда проблем с нейния указ, който счита, че задължението на купувача е изпълнено, едва след като валутата бъде обърната в рубли.

Въпреки че България и Полша отказаха да изпълнят изискването на Москва, Германия повтори решението на ЕК за заобикаляне на правилата, за да се позволи на компаниите да платят, а Унгария твърди, че купувачите могат да действат по руския механизъм.

Плащанията в рубли могат да помогнат за защита на руската икономика от въздействието на санкциите, докато приходите от гориво могат да помогнат за финансиране на това, което страната определя като специална военна операция в Украйна.

Страните от Европейския съюз са платили над 45 млрд. евро на Русия за газ и петрол, откакто тя нахлу в Украйна на 24 февруари, твърди Центърът за изследване на енергията и чистия въздух.

Русия е отговорна за 40% от газовите доставки в ЕС и за 26% от вноса на петрол в блока – зависимост, която означава, че Германия и други досега избягваха да се съобразят с призивите за прекъсване на доставките заради опасения от големи икономически щети.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:27 | 13.09.22 г.
fallback