Цената на петрола се покачва, след като предизвикателствата пред предлагането засенчват продължаващата заплаха в лицето на омикрон щама, който върлува в Китай, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 1,28%, или 1,37 долара, до 108,17 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 1,21%, или 1,18 долара, до 103,40 долара за барел.
Междувременно страните членки на Европейския съюз (ЕС) предприемат ходове, за да прекъснат зависимостта си от руски енергоносители. Така например германският външен министър Аналена Бербок заяви, че страната планира да спре тези доставки до края на годината. В същото време производството на петрол в Русия се е свило, а протестите в Либия нарушават работата на рафинериите.
"Черното злато" поскъпна с над една трета тази година, достигайки най-високото си ценово равнище от 2008 г. насам, след като руската инвазия в Украйна разтърси световните пазари, включително енергийния. Конфликтът ускори инфлацията и доведе до промяна във веригите на доставки. Въпреки че САЩ и Великобритания вече наложиха ембарго върху руския внос на суровината, ЕС все още не е предприел този ход и има нарастващ натиск да го направи.
"Опасенията за макроикономиките наистина растат и трейдърите изглежда не вярват на плана на Германия за забрана на руския петрол. Освен това координираното освобождаване на стратегическите резерви на петрол ще започне да се влива на пазара през май", каза анализатор в Zhaojin Futures Co.
Междувременно Китай продължава да се бори с озаптяването на вълната от омикрон щама, която доведе до въвеждането на строги противоепидемични мерки в няколко града, включително в търговския хъб Шанхай. Ограниченията навредиха на движението, а банките свиват прогнозите си за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната за тази година.
Пазарът на петрол продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер на 48 цента спрямо 1,22 долара в понеделник и 3,70 долара преди месец.
Щатските търговски резерви на "черно злато" са намалели с около 8 млн. барела миналата седмица, според данните на Администрацията за енергийна информация. Това е било най-голямото понижение от януари 2021 г.
Към 09:41 ч. българско време