Може ли доставка на руски дизел да не бъде руски дизел, пита Bloomberg и разказва историята как най-голямата европейска петролна компания Shell пренебрегва собствената си заявка да не купува руски петрол и петролни продукти и представя една такава доставка за латвийска. От компанията обясняват, че доставката е бленд - 49,99% руски дизел и 50,01% - латвийски. По тази причина и не смятат, че става въпрос за руски произход на продукта.
Този ход всъщност е използван и от много други петролни компании, особено след като руските петролни продукти стават все по-нежелани от пазара и потребителите. В същото време приходите за руския бюджет се запазват. Продажбата на блендове петрол и продукти е напълно законна, посочва Bloomberg.
Нещо повече, ЕС реално няма забрана за търговия с руски петрол или природен газ, което означава, че енергийните гиганти дори няма нужда да се прикриват зад такива схеми. Но смесването е много удобно за петролните компании на Запад да заявят публично едно - че спират да купуват руски суровини, а реално да правят друго - да купуват много руски суровини.
В случая с Shell дори са променени общите условия по договорите, за да може да се позволи смесването на продуктите, допълва още агенцията. В тях е записано, че за руски се смятат продуктите, в които повече от 50% от суровините са с произход Русия или са натоварени на руско пристанище.
Смесването на конкретната пратка, за която разказва Bloomberg, става на пристанище Вентспилс, но има данни за подобни операции в Нидерландия и дори в танкери в открито море. Подобни методи се прилагаха преди години при вноса на петрол от Иран и Венецуела - те се предлагаха в Азия под името "малайзийски бленд" или "сингапурски бленд".
В началото на март Shell трябваше да се извини публично, след като купи танкер руски петрол и си спечели унищожителни критики от страна на украинския външен министър Дмитро Кулеба.
I am told that Shell discretely bought some Russian oil yesterday. One question to @Shell: doesn’t Russian oil smell Ukrainian blood for you? I call on all conscious people around the globe to demand multinational companies to cut all business ties with Russia.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 5, 2022След това компанията съобщи, че спира да търгува с руски петрол и продукти, както и че се оттегля от дейностите си в Русия. Преди ден Shell съобщи, че ще отпише активи на стойност между 4 млрд. и 5 млрд. долара заради този ход.
Не всички компании се възползват от "задната вратичка", пише още Bloomberg. В общите условия на френската TotalEnergies и испанската Repsol например е записано, че в продуктите, с които търгува, никаква част не може да бъде с руски произход.
Възможностите за избягване на санкциите не са малко и са напълно законни и това е само показател колко трудно всъщност се прилагат ограниченията на търговията, особено когато компаниите решават да ги спазват само на думи. В резултат трупат печалби, защото руският петрол днес е с много по-ниска цена, а в същото време Русия не губи приходи.