fallback

Добивът на петрол в Русия спада най-много от почти две години в началото на април

Страната продължава да доставя основно в Азия, вътрешното търсене на петролни продукти също намалява

21:57 | 07.04.22 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Добивът на петрол в Русия спада най-много от почти две години в началото на април, след като някои купувачи се пренасочиха към други източници на доставки заради войната в Украйна.

Ако тенденцията се задържи през месеца, вероятно намалението на добива ще е с около 500 хил. барела на ден в сравнение с март – най-голямото понижение на добива на петрол в Русия, откакто страната сви производството заедно с ОПЕК+ в началото на пандемията през 2020 г., пише Bloomberg.

Страната е изпомпвала средно 1,436 млн. тона петрол на ден от 1 до 6 април, според данни от отдела CDU-TEK на Министерството на енергетиката, с които Bloomberg разполага. Това е еквивалентно на около 10,52 млн. барела на ден и представлява спад от 4,5% от средните за март 11,01 млн. барела на ден, според изчисленията на Bloomberg.

През май 2020 г., първият месец от споразумението след пандемията между Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, Русия намали производството с историческите 17,1%.

Добивът на петрол в Русия този месец може да спадне с 4-5% спрямо март поради промяна в логистиката на суровините и потенциални проблеми с танкерите, съобщава руската информационна агенция Интерфакс, която цитира вицепремиера Александър Новак.

Русия, на която се падат около 10% от световното производство на петрол, е подложена на икономически натиск след инвазията в Украйна. Санкциите станаха по-строги през последните дни, като Европейският съюз (ЕС) планира да забрани вноса на въглища от страната.

Няколко страни, включително САЩ и Обединеното кралство, изрично забраниха покупките на руски петрол и петролни продукти. Някои други традиционни купувачи избягват руския петрол в момента, но купувачите от Азия продължават да си осигуряват доставки от Русия.

Повече руски товари с петрол сега се насочват към Китай, Индия, Корея и Япония, където клиентите или не могат да устоят на изкушението да се сдобият по-евтин суров петрол, или се затрудняват да намерят резервни варианти за доставчици.

Вътрешното търсене на петролни продукти в Русия също намалява заради несигурността около икономическия растеж на страната. Този двоен удар принуди рафинериите да намалят обемите си на преработка и да трупат свръхзапаси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:16 | 14.09.22 г.
fallback