fallback

Петролът се насочва към най-големия си седмичен спад от близо 2 години*

Цената на "черното злато" падна под 100 долара за барел след новината за освобождаване на количества от щатските резерви на суровината

09:54 | 01.04.22 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Цената на петрола намалява под 100 долара за барел, след като американският президент Джо Байдън нареди безпрецедентно освобождаване на щатските резерви на суровината с цел озаптяване на инфлацията, пише Bloomberg.

Световният бенчмарк Брент поевтинява с 1,11%, или 1,16 долара, до 103,55 долара за барел.

Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намалява с 1,29%, или 1,30 долара, до 98,98 долара за барел, след като сортът изтри 7% от стойността си в предходната сесия. Така суровината се насочва към най-големия си седмичен спад от почти 2 години насам.

САЩ планират да освобождават по 1 млн. барела дневно за шест месеца, въпреки че някои анализатори предупредиха, че ефектът от този ход ще е краткотраен. Новината повлия на пазара още в предходната сесия, малко преди Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещи общото название ОПЕК+, да одобрят поредното умерено увеличение на доставките за месец май.

Руската инвазия в Украйна разтърси световните пазари на суровини и увеличи цените на всичко от храни до горива, с което затрудни задачата на правителствата да насърчат икономическия растеж след пандемията.

Американският президент Джо Байдън обвини руския си колега Владимир Путин за поскъпващия бензин тази година и за инвазията в Украйна, наричайки го "Путиновото увеличение на цените". Той разкритикува и щатските петролни компании, които не са склонни да увеличат продукцията.

САЩ вече два пъти прибегна до запасите си на "черно злато" през последните шест месеца, но това не повлия особено на пазара. Този път може да бъдат освободени до 180 млн. барела, а Байдън заяви, че очаква съюзниците да освободят между 30 и 50 млн. барела от собствените си резерви.

"Освобождаването на резервите от САЩ и евентуално от други страни няма да има голям ефект върху баланса търсене - предлагане", заяви старшият пазарен анализатор в Oanda Asia Pacific Pte. Джефри Халей. Според него Брентът ще премине през ценови колебания от 100 до 120 долара за барел в следващите седмици.

Goldman Sachs Group Inc. понижи прогнозата си за цената на европейския сорт за втората половина на годината с 10 долара след новините за щатското освобожаване на запаси. В своя бележка от банката изтъкнаха, че този ход няма да разреши "структурния дефицит на петрола".

Тази седмица петролът е подложен на натиск и заради опасенията за търсенето на суровината в Китай - най-големият вносител на петрол в света, който въведе редица ограничения и затваряния в опит да озапти новопоявилите се огнища на коронавирус. Противоепидемичните мерки в страната вече оказват влияние на икономиката - данните в петък показаха, че активността в производството в Китай се е свила през март.

*Към 9:29 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:58 | 14.09.22 г.
fallback