fallback

Волатилността на петролния пазар нараства преди визитата на Байдън в Брюксел*

Опасенията и за предлагането, и за търсенето на "черно злато" може да поддържат цените волатилни, смята експерт

09:52 | 24.03.22 г.

Волатилността на петролния пазар нараства, докато инвеститорите преценяват рисковете за предлагането, породени от продължаващата вече месец война в Украйна. В четвъртък предстои американският президент Джо Байдън да засегне темата за войната по време на визитата си в Брюксел, след която може да бъдат приети още санкции заради руската инвазия, пише Bloomberg.

Световният бенчмарк Брент поевтинява с 0,20%, или 0,24 долара, до 121,35 долара за барел.

Белият дом и Европейският съюз (ЕС) са близо до сключването на споразумение, което цели да прекъсне зависимостта на региона от руски доставки, въпреки че то може основно да се фокусира върху природния газ. В сряда "черното злато" поскъпна с над 5%, след като щатските резерви на петрол намаляха, а тръбопровод в Черно море временно спря доставките заради щети, нанесени от буря.

Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) също намалява с 0,65%, или 0,75 долара, до 114,18 долара за барел.

Цената на петрола се увеличи с над 50% през тази година, достигайки най-високото си равнище от 2008 г. насам по-рано през март, докато руската инвазия в Украйна разтърсва световните пазари на суровини. Въпреки че САЩ и Великобритания вече наложиха ембарго върху руския петрол, сред страните членки на ЕС има колебания да предприемат този ход, като се има предвид зависимостта на региона от руските доставки. Тази седмица от Trafigura Group прогнозираха, че "черното злато" ще продължи да поскъпва, като може да достигне 150 долара за барел.

Междувременно Азия и по-конкретно Китай преминава през най-лошия си пандемичен период от началото на здравната криза - новопоявилите се огнища на заразени с коронавирус предизвикаха повторни затваряния в някои региони на страната, а някои рафинерии свиха дейността си. Анализаторите преосмислят очакванията си за търсенето, тъй като затварянията свиват потреблението.

"Има опасения и за предлагането, и за търсенето, които може да поддържат цените волатилни", каза базираният в Сеул старши суровинен анализатор в VI Investment Corp. Уил Сънгчил Юн. "Ако бъдат наложени нови санкции срещу Русия, може да има ново увеличение", смята експертът.

Предстои в четвъртък Байдън да се приедини към последователните срещи на НАТО, ЕС и Г-7 в Брюксел. В петък американският президент ще посети Полша, която прие най-голям брой украински бежанци.

На фона на продължаващата вече месец война има нарастващо желание от двете страни руските доставки на енергоносители да се използват като оръжие. В сряда руският президент Владимир Путин нареди на Руската централна банка да разработи механизъм, с който да принуди европейските клиенти да плащат за газа в руски рубли.

Пазарът на петрол продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер на 3,59 долара за барел спрямо 41 цента в началото на годината.

* Към 9:24 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:25 | 11.09.22 г.
fallback