fallback

Ценовият възход на суровия петрол продължава*

Поскъпването на суровината е обусловено от редица фактори, в т.ч. недостатъчното предлагане, забавянето на преговорите с Иран и войната в Украйна

10:17 | 07.03.22 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Суровият петрол продължава да поскъпва в понеделник, след като миналата седмица цената на суровината достигна многогодишен връх.

Световният бенчмарк Брент поскъпва с 9%, или 10,63 долара, до 128,74 долара за барел.

Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 8,204%, или 9,49 долара, до 125,17 долара за барел. Това е най-високото ценово равнище от юли 2008 г. насам.

Поскъпването на „черното злато“ е обусловено от редица фактори, в т.ч. недостатъчното предлагане, забавянето на преговорите по ядрената сделка с Иран, а от края на февруари войната между Русия и Украйна също стана повод за опасения сред инвеститорите. Именно в края на миналия месец цената на петрола надмина границата от 100 долара за барел, достигайки най-високото си ниво от 2014 г. насам.

Връщането на цената на петрола към трицифрена сума в долари за барел отразява как световната икономика се връща към нормалността след пандемията по-бързо, отколкото може да осигури достатъчно предлагане на суровини.

„Докато търсенето се връща на предпандемични нива, предлагането преминава през труден период“, коментира световният ръководител по пазарни анализи във Vitol Group Джовани Серио.

Само допреди няколко седмици очакванията бяха цената на петрола да е средно 110 долара за барел през второто тримесечие на годината. Според JPMorgan Chase & Co. високите цени ще се задържат до края на първата половина на 2022 г., преди да намалеят до средно 90 долара за барел към края на годината. Въпросът обаче е с колко още ще поскъпне „черното злато“, след като само в рамките на няколко дни цената му се увеличи значително. Някои анализатори не изключват възможността барелът да достигне 150 долара тази година.

Миналия вторник суровината достигна 14-годишен ценови връх на ниво от близо 120 долара за барел. Инвазията на Русия в Украйна предизвика тревоги за доставките на редица суровини – от енергийни до земеделски, и накара потребители като Китай да се запасяват.

В същото време Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещите общото название ОПЕК+, се споразумя за ново скромно увеличение на доставките за месец април по време на среща, белязана от темата за войната в Украйна.

Коалицията от 23 страни ратифицира увеличението от 400 хил. барела на ден, продължавайки досегашното постепенно повишение на производството, което бе ограничено по време на пандемията. Умереният ръст - който много членки не успяват да изпълнят заради проблеми с капацитета - се губи на пазара, разтърсен от руското военно нападение срещу Украйна. Русия е вторият по големина член на алианса ОПЕК+.

Международната агенция по енергетика предупреди, че международната енергийна сигурност е застрашена и планира извънредно отпускане на количества петрол от резервите на САЩ и други страни.

"Петролът поскъпва заради възможността от пълна забрана на руски петрол и продукти“, каза Джон Килдъф от Again Capital, цитиран от CNBC. "Вече високите цени на бензина ще продължат рязко да се покачват. В някои щати цените може да достигна 5 долара много бързо“, смята експертът.

Заедно с петрола поскъпва и златото, което традиционно се приема като съхранител на стойността. Цената на жълтия метал достига 1995,60 долара за тройунция, отбелязвайки ръст от 29 долара.

*Към 10:15 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:25 | 14.09.22 г.
fallback